# Noraizējies?
Satraukums, stress un nemiers neliek mierā? Šāds stāvoklis šobrīd ir kļuvis teju vai par jauno normu, pateicoties pandēmijai, dzīves un informācijas aprites tempam, kara darbībām… Mēs esam humānas būtne, šie notikumi, sevišķi, pēdējais mūs nevar atstāt vienaldzīgu, nu ne kādi, pat ja mēs to neapzināmies! Satraucošas ziņas bombardē mūs no visām pusēm, miera ir kļuvis daudz mazāk, gan iekšējā, gan ārējā.
Ko mums jogas gudrie iesaka cīņā ar satraukumu, stresu un raizēm?
Stress un tā radītais satraukums uzkrājas ķermenī, prātā un arī enerģijas centros (čakrās). To taču būsi jau pamanījis, ka satrauktās vai sarežģītās situācijas tu uzvelc plecus, sasprindzini seju un ieraujies sevī. Stress var izraisīt arī sirds klapes un ietekmēt gremošanas sistēmu, ietekmēt nervus, izraisīt bezmiegu, nemieru un ne tikai to vien.
Jogas gudrie uzskata, ka visvairāk stress un spriedze uzkrājas divās ķermeņa vietās – vēderā, jeb raugoties no jogas viedokļa čakrā Manipura/nabas centrā, kā arī sirds apvidū – čakrā Anahata jeb sirds centrā. Ja būsi uzmanīgs un vērīgs, pamanīsi, ka katrā no šīm vietām uzkrājas atšķirīga stresa izpausme. Ja stress un nemiers ir saistīts ar pagātni – pagātnes pārdzīvojumi, senas atmiņas, sāpīgas pieredzes un emocijas, tad visticamāk bloks būs vēdera apvidū, nabas centrā Manipura čakrā. Tas ķermenī manifestēsiet kā vēdera sāpes, apetītes traucējumi vai pastiprināšanās, citas kuņģa un gremošanas sistēmas darbības izmaiņas. Arī paātrināta novecošanās būs sekas, jo šeit nabas prāniskajā centrā uzkrāsies lieks karstums, kas paātrinās “dzīves enerģijas strauju sadegšanu”, tas ir – novecošanos.
Bet ja stresu izraisa nākotnē gaidāmi notikumi, priekšnojauta – kas notiks ar darbu, attiecībām, kredītu, tuviniekiem, karu Ukrainā…, tad, visticamāk, tas atbalsosies sirds apvidū. Spriedzes centrs būs Anahata čakra jeb sirds centrs. Izpausmes – sirds sāpes un sirds kaites, elpošanas traucējumi, sekla elpa vai grūta elpošana…
Ko darīt?
1. Viena lieta, ko var darīt jebkurš ir, elpot cauri šīm vietām, šiem centriem. Ar apzinātu elpošanu cauri šīm ķermeņa vietām, mēs varam mazināt uzkrāto stresu un līdzsvarot enerģijas. Piemēram, ja esat apzinājuši, ka stress nāk no pagātnes, tad elpojiet ar vēderu. “Vēdera” elpošana būs viens variants. Te video.
Varat iet vēl tālāk un elpot caur nabu, iztēloties, ka ieelpa un izelpa notiek ar nabu. Lai iedarbība būtu jūtama, vislabāk būtu veltīt šim procesam kādas 5-10 minūtes, sēžot kādā no jogas pozām, drusku noskaņojoties, noskanējot ķermeni, pavērojot elpas tempu, tad uzmanību virzot uz vēderu vai nabu, un tad sākt elpošanas sesiju. Bez steigas, bez tūlītēja efekta pieprasīšanas, ar atvērtību un vērīgumu. Tas būs daudz iedarbīgāk! 🙂
2. Tieši tāpat arī nākotnes radītās spriedzes gadījumā vai brīdī, kad jāuzstājas ar runu, vai jāsaka svarīga uzruna. Tikai šoreiz elpa ar krūtīm, ar visu krūšu kurvi, bet ja esat ar jogas praksēm pazīstams, tad atkal, samaziniet fokusa laukumu līdz sirds apvidum vai sirds centram (Anahata) un ieelpojiet/izelpojiet caur to. Elpa, uzmanība un vēlāk arī prāna plūst sinhronā ritmā. (Te nav ko daudz brīnīties, izmēģini pāris reizes, un tad skaties pats!!!)
Domu salikšana pa plauktiem.
3. Noslēgumā, stress, spriedze radīs arī jucekli prātā un domās, tas savukārt tikai pastiprinās jau tā nebeidzamo domu viesuli. Te ir divi ieteikumi – domu vērošana, kas ir specifika, bet iedarbīga tehnika, tā izpaužas vienkārši vērojot un apzinoties, ka domas/emocijas nāk un iet, mainās, tādēļ tās visas var arī neņemt vērā, sevišķi, ja vienā brīdī tās ir pilnīgā pretrunā ar pirms mirkļa domāto/justo! 🙂 Domas neesat jūs, tās ir tikai daļa no jūsu sistēmas un parasti nāk no pagātnes, tātad laika, kuru vairs nevar ietekmēt!!!
4. Cits ieteikums būtu, dienas noslēgumā pirms gulētiešanas veltīt mazliet laika, teiksim 5 minūtes dienas svarīgāko notikumu pārdomāšanai un “salikšanai pa plauktiem”. Tas būs jūtams atslogs nemierīgam prātam, kurš pēc tam šos notikumus tāpat turpinās “atgremot” uz riņķi gan nomodā, gan sapņos. Ja esat šīs domas jau salicis pa plauktiem, tad, iespējams, jūsu prātā būs lielāka kārtība. Tas ir tāpat kā ar bērna istabu, pēc tam, kad esat to sakārtojis, tur ir kārtība, bet, protams, ne uz ilgu laiku. Kas līdzīgs notiek arī mūsu galvā! 🙂
Atslēgas vārdi: stress, nemiers, kā nomierināties?, stresa mazināšana, spriedzes novēršana, stresošana, miers, meditācija, čakras, gremošanas sistēmas traucējumi, elpošanas joga, strauja novecošanās, prānajama, domu sakārtošana, domu vērošana, satraukum pirms runāšanas.
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating