labam miegam

Jogas gudrības. # Gatavs miega valstībai?

Read Time:3 Minute, 9 Second

Gatavs miega valstībai?

Mums ir bijušas jogas gudrības bezmiega gadījumiem, saraustītam, nepietiekamam miegam un pat gadījumiem, kad miegs ir pārāk salds, tik salds, ka no rīta netiekam ārā no gultas! Nu ir pienācis laiks vienkāršai gudrībai tiem, kuriem miegs nesagādā nekādas grūtības, kā arī tiem, kuri pateicoties iepriekš minētajam ieteikumiem un bezmiega semināram nu ir tikuši pie laba un salda miega! 🙂 Ceru, ka tādi arī ir!

labam miegamMēs teju vai 1/3 daļu dzīves pavadām guļot – tas ir trakoti ilgi, teju vai paralēlā dzīve sanāktu, vai ne? Un dažkārt sapņu materiāls un sižeti var veidot pilnīgi atšķirīgas dzīves līniju. Tāpēc jogi miegam pievērš tik pat lielu uzmanību un vērību, kā nomodam. Ja godīgi, tad arī nomods skaitās miegs – viss ir miegs jeb Maya – ilūzija, ja iztrūkst apzinātības, ja neesam atmodušies no “prāta robotiņa”, kas liek mums darboties pēc noteiktiem ieradumiem, noteiktas uzvedības paradumu robežās. Mūsu dzīve ir kā tramvajs, kas iet pa noteikta maršruta sliedēm, un nekādi nevar no tā novirzīties. Kur nu vēl apdzīt priekšā braucošo tramvaju…

Bet neķersim kreņķi! Skatieties, no rīta veicot atbilstošus rituālus vannasistabā, pie spoguļa, virtuvē vai sporta zālē, mēs sevi noskaņojam dienai, un tas ir būtiski! Bet mēs varam noskaņot sevi arī naktij, miegam un sapņu valstībai, kurā mēs arī izdzīvojam spēcīgas emocijas, sižetus, atstrādājam karmas… Tādēļ labs veids ko iesākt ir, neliela meditācija pirms došanās gulēt. 10-15 minūtes ir pilnīgi pietiekami. Jo nav nekā sliktāka, kā iegāzties gultā un pataisno aizmigt, nesakārtojot domas, sajūtas, emocijas. Mūsu prāts ir kā bērnu istaba – parasti pilnīgā bardakā, līdz kāds tur neievieš kārtību. Līdzīgi mēs pirms gulētiešanas varam ieviest kārtību savā domu bundulī.

Tagad prakse

1. Veltot 5  minūtes domu sakārtošanai, izskrienot cauri visiem svarīgākajiem dienas notikumiem, īpašu uzmanību veltot situācijām, kurās izgājām no rāmjiem, jeb kuras lika mums justies slikti. Atceramies, pārdomājam un apdomājam, kā būtu bijis rīkoties pareizāk un “atlaižam” situāciju, lai tā naktī mūs nevajā murgu vai vainas sajūtu izraisošā sapnī. Tas arī būs labs treniņš nākamajiem dzīves sūtītajiem izaicinājumiem, kuri, esiet droši, nekad nebeigsies! 🙂

Celties2. Tad, ja ir vēl 5 liekas minūtes, turpinām ar vienkāršu domu vērošanu, bet ne domāšanu. DOMU VĒROŠANA NOZĪMĒ, KA MĒS DOMĀJAM, BET NEAIZDOMĀJAMIES, PROTI, MĒS SAPROTAM, KA PRĀTS IR KĀ UZGRIEZTS VILCIŅŠ, KURŠ VISU LAIKU GRIEŽAS, TAČU MUMS NAV OBLIGĀTI JĀGRIEŽAS TAM LĪDZI, MĒS VARA TO VĒROT. To iemācīties ir tikai laika un treniņa jautājums. Vērojam domas un apzināmies, ka domājam, bet neaizdomājamies. Ļaujam domai nomainīt domu, bet sekojam šai “domu plūsmai”. Atceries –  apziņa vēro, prāts domā!

3. Un, ja jums ir vēl 5 minūtes, tad tas kā noslēguma etaps, kuru var darīt jau esot horizontālā stāvoklī, tuvu iemigšanai, – vienkārši vērot elpošanas procesu. Ieelpas un izelpas. Visvieglāk to darīt, izvēloties kādu fokusa punktu, piemēram, kustību visā ķermenī vai plaušu apvidū, kur elpa ir visvieglāk sajūtama. Varat virzīt uzmanību uz sajūtām nāsīs vai, vēl labāk, “piesiet prātu” pie elpošanas skaņas, kura lēnām parādās, tiklīdz jūs esat atslābinājušies un tuvojaties iemigšanas stadijai. Vērojam ieelpas un izelpas radītās sajūtas ķermenī vai vēl labāk – radīto skaņu. Ne krākšanu, 🙂 bet ļoti smalku, klusu elpas šņākoņu, kas atgādina tālumā bangojošu rudenīgu jūru. Jogas praktizētāji zina par ko iet runa – Ujjayi Prānajamu! Vienlaicīgi elpas vērošanai varam pievienot kādu mantru, mentāli to atkārtojot, līdz pat miegs jūs aiznes citās dimensijās!

Bezmiegs, nevar aizmigtTādas, 15 meditatīvas minūtes, ja tiek praktizētas regulāri, ir līdzvērtīgas stundu garai meditācijai jogas studijā. Tas ir tāpēc, ka brīži pirms aizmigšanas un brīži uzreiz pēc pamošanās ir ļoti “spēcīgi” un labvēlīgi, – tas ir pārejas periods, kura laikā, mēs vai nu nometam vai vēl neesam paguvuši uzvilkt maskas, iedarbināt uzvedības šablonus, un esam tuvāk Savai (ar lielo burtu) būtībai.

Vai sakārtotā istabā nav patīkamāk aizmigt? Tas pats ir sakāms par sakārtotu domu stāvokli galvā. Uzmanību, gatavību, un ar labu nakti!

miegs, labs miegs, viegli aizmigt, meditācija, meditēt pirms gulēšanas, jogas ieteikumi, gudrības, prāta sakārtošana, domu kārtība, elpas vērošana

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?