Ko darīt ar bailēm?
Ko darīt ar bailēm? Patiesībā bailes ir normāla mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļa, bet tikai tajā gadījumā, ja tām ir racionāls pamats. Tās mūs pasargā no neapdomīgiem, neapzinātiem, neprātīgiem soļiem – tik tālu viss ir kārtībā. Ja bailes izplešas ārpus šīm robežām, tad jau tās sāk mums traucēt. Un izrādās, ka aptuveni tikai 5-10% mūsu baiļu ir pamatotas, pārējās ir izdomātas vai uzpeld no pagātnes kādu notikumu izprovocētas. Ko darīt, raugoties no jogas skatu punkta?
Te ir daudz variantu, tiesa, pirms ieteikt konkrētas prakses, būtu jāsaprot baiļu izcelšanās patiesie iemesli. Bet viena lieta, kas noteikti strādās ir darbs ar zemes elementu. Esmu jau iepriekš rakstījis par 5 pamatelementiem, kas mūs veido, un zeme ir pats fundamentālākais no tiem!
1. Lai mēs izdzīvotu, mums jālieto pārtika, un pārtiku mums pamatā dāvā zeme, vai tad ne? Tā mūs uztur. Tāpēc, viena lieta ko darīt, būtu pavērot, ko mēs ēdam, kā mēs ēdam, cik apzināti, cik veselīgi? Te ir plašs darbības lauks. Piemēram, regulāri uzturā lietojot gaļu un tās izstrādājums jūs kopā ar proteīniem uzņemsiet arī bailes un trauksmi. Neiešu detaļās kā tas strādā, bet ja jūs pavērosiet sevi un citus gaļēdājus, jūs pie šāda secinājuma nonāksiet paši. Protams, es saprotu cilvēku šaubas par šo apgalvojumu, bet tāda ir dabas kārtība, varat neticēt un turpināt ar gaļas lietošanu, bet tad būs jāturpina arī baidīties! 🙂
2. Nākamā lieta – būt reālā saskarē ar zemi, ar dabu. Mums visiem ļoti patīk doties pastaigā gar jūru, neatkarīgi no gadalaika, un tas nav tikai tāpēc, ka jūra mums ir tuva. Tur ir vēl kaut kas, un tas ir visu 5 pirmselementu klātbūtne – smiltis (zeme), jūra (ūdens), dažkārt arī Saule (uguns), svaigs (gaiss) un jūras plašums, plašuma sajuta (ākāša). Perfekta visu piecu elementu saspēle, tā ir izcila prakse šo mūsu veidojošo elementu harmonizēšanai.
Pēc pastaigas gar jūru mēs jūtamies daudz, daudz labāk, vai tad ne? Stabilitātes un “viss būs kārtībā” sajūta, vieglums, optimisms – tas ir rezultāts pēc šādas pastaigas, sevišķi, ja to darāt klusējot un vienatnē! Te notiek daudz no jogas skatu punkta raugoties ārstējošu procesu – jūras plašums un šalkoņa nomierina, gaiss vai vējš izpūš cauri, jā, stiprāks vējš tiešām var izpūst un attīrīt arī auru – mūsu ēterisko ķermeni, un tā nav ezotērika, tā ir reāla pieredze! Ja vēl šo pastaigu veicam ar basām kājām atbilstošos laika apstākļos un ar Saulīti pie debesu jumja, tad iedarbība ir vēl jūtamāka! 🙂
Dzīves cikla likums
Cilvēki, kas dzīvo laukos, pie dabas, viņi praktiski necieš no bailēm, nemiera, fobijām, nomāktības – jo viņi visu laiku ir pie dabas krūts, saskarsmē ar zemi un pārējiem pamatelementiem! Šī priekšrocība pietrūkst, dzīvojot četrās sienās daudzstāvu dzīvoklī pilsētas centrā!
Ciešāka saskare ar zemi un dabu mūs tuvina šai dzīvību dodošajai un mūs uzturošajai stihijai. Jebkuru neracionālu baiļu pamatā ir bailes no mūsu nemūžības, zeme mums pakāpeniski iemāca pieņemt un samierināties ar neapgāžamo dzīves cikla likumu, kas parasti arī ir slēptais un patiesais baiļu iemesls.
Izmēģini šo tiešo saskari ar zemi, vai vēl labāk – praktizē jogu un meditāciju ārpusē pie dabas, kad ir atbilstoši laika apstākļi, un pavēro kā tas ietekmē tavu emocionālo stāvokli un baiļu līmeni!
Citas jogas prakses.
3. Vēl jāpiezīmē, ka Joga Nidra ir laba prakse baiļu mazināšanai, jo tās laikā mēs komunicējam ar zemapziņu tēlu un simbolu valodā, kas arī ir zemapziņas valoda. Vizualizējot vai atceroties dažādus simbolus, dabas skatus vai objektus, mēs varam izcelt no zemapziņas dažādus kompleksu un ciešanu iemeslus, tai skaitā neapzinātās bailes. Un tad ar meditatīvu mieru ļaut tiem izgaist kā nebijušiem uz visiem laikiem!
Bailes arī parasti nozīmē, ka bloķēta ir pamatčakra Muladhara, kas atrodas zem mugurkaula pamata. Bloks šajā prāniskajā centrā atsauksies arī uz pārējiem centriem, un, pirmkārt, jau uz prāta centru jeb Ajna čakru, kas nozīmē, ka mūsu prāta darbība būs daļēji “paralizēta” šo baiļu un nedrošības sakarā. Te ir virkne jogas prakšu ar kurām strādāt, bet tās diemžēl nav tā vienkārši aprakstāmas.
Vairāk par 5 pamatelementiem lasi te:
Atslēgas vārdi: bailes, fobijas, joga, baiļu mazināšana, daba, zeme, pastaiga gar jūru, pamatelementi, ēšanas paradumi, stress, mentālā veselība, psiholoģija,
Average Rating