jogas dzīvesveids yamas

Jogas dzīvesveida likumi jeb yamas un niyamas.

Read Time:4 Minute, 48 Second

Jogas dzīvesveida likumi jeb yamas un niyamas.

Mēs gribam iemācīties meditēt, taču tas nepadodas diez ko viegli, vai ne? Tas ir tādēļ, ka mēs cenšamies uzreiz uzlēkt uz augstākā pakāpiena, izlaižot iepriekšējos. Tas ir līdzīgi kā klasīšu spēle, atceries no bērnības? Uzmetam akmentiņu uz 1., tad 2., tad 3. lauciņu un tā tālāk, kamēr aizlecam līdz 10! Ar meditāciju ir līdzīgi – visam jānotiek secīgi.

Karaliskā joga

jogas dzīvesveids yamasVisprecīzāk šie soļi ir aprakstīti klasiskajā Radža jeb karaliskās jogas traktātā ar nosaukumu ”Joga Sutras”. Kāpēc karaliskā, tāpēc, ka te mēs mācamies nevis vingrot un kustēties vai regulēt elpu, bet sēdēt nekustīgi, līdz sasniedzam meditācijas dziļumus. Meditācija ir jogas kulminācija, bet mēs gribam sākt ar kulmināciju, izlaižot sagatavošanās fāzes.

Neiedziļinoties šajā traktātā, tikai piezīmēšu, ka visi iepriekšējie soļi ir saistīti ar dažāda veida sevis disciplinēšanu. Piemēram, 3. pakāpiens ir Āsana, bet nevis Jogāsanas kā ķermeņa locīšanas un kustināšanas tehnikas, bet stabila nekustīga sēžampoza, jeb vienkāršojot – ķermeņa disciplīna. Tālāk seko Prānajama un atkal nevis dažādas elpošanas tehnikas, bet viena konkrēta apzināta elpošana un ilgstoša elpas aizture. Tātad elpas un prānas disciplīna. Tad seko maņu orgānu disciplīna un 6. pakāpiens ir uzmanības un koncentrēšanās treniņš jeb prāta disciplīna. Un tikai tad, kad visas šīs 6 disciplīnas tiek saliktas kopā, varam piedzīvot meditāciju jeb apziņas vienmērīgu plūdumu, kas bez prāta un citām disciplīnām nebūs viegli pieejama.

Yamas un Niyamas

joga sutras - kā daebojas prātsTagad esam gatavi pievērsties pirmajiem diviem pakāpieniem, ar kuriem sākas ceļš uz meditāciju. Par tiem ir maz runāts un pavisam maz praktizēts. Un tās ir Yamas un Niyamas jeb attieksmes, ētikas un uzvedības disciplīna. Patiesībā ar šo arī sākas joga un meditācija – ar pareizo attieksmi, tikai tad visas pārējās disciplīnas. Tāds ir senajos jogas tekstos atspoguļotais ceļš uz pilnvērtīgu meditācijas piedzīvošanu. Soli pa solim. Tagad tu zini mazliet vairāk, par to, kādēļ mums tā iet ar meditācijas apgūšanu, – mēs uzreiz gribam uzlēkt uz 7 kvadrātiņa, izlaižot sešus iepriekšējos!

Radža jogā kopā ir desmit “baušļi” – 5 Yamas jeb “ārējās” uzvedības kodi un 5 Niyamas “iekšējās” uzvedības kodi jeb ētika. Piecas Yamas ir – Nevardarbība (pret citiem un sevi, arī vārdos un domās); Godīgums (vārdos, darbos un domās), Patiesums (pret sevi, apkārtējiem un dzīvi), Enerģijas taupīšana (mērenība) un Ne-alkatība vai samierināšanās ar to, kas mums jau ir.

Piecas Nyamas ir – Tīrība (arī iekšēja, mentāla); Apmierinātība ar dzīvi, Sevis disciplinēšana, Sevis vērošana un apzināta rīcība, un, visbeidzot, Ticība augstākiem spēkiem.

baiļu novēršanaPiekrītu, šie nav viegli baušļi, ko ievērot, tie prasa īpašu dzīvesveidu un motivāciju. Labā ziņa ir, ka pietiek ievērot pašu pirmo kodeksu – Ahimsu jeb Nevardarbību gan darbos, gan vārdos, gan domās, lai visas pārējās Yamas un Niyamas dabiski attīstītos. Vēl šajā tekstā ir teikts, ka ievērojot Ahimsu, jūs tiksiet pasargāti no vardarbīgām situācijām, tas ir – dzīve jūs sargās. Šo teksta solījumu ir vērts pārbaudīt uz savas ādas! Patiesībā, šis apgalvojums ir ļoti pat saprotams. Piemēram, agresīvi un vardarbīgi cilvēki intuitīvi pievelk šādas situācijas, kurās agresija var tikt izpausta, līdzīgi, kā bailīgi cilvēki pievelk draudošas situācijas. Ja tas darbojas tā, tad tas darbojas arī pretējā virzienā. Nevardarbības ievērošana radīs jūsu dzīvē atbilstošas mierpilnas situācijas.

Bet šis viss attiecas uz Radža jogu. Un izrādās, ka katram jogas virzienam ir savi ētikas un uzvedības kodeksi. Tie var būt līdzīgi un pat pārklāties.

Jogas dzīvesveida likumi

Svami Nirandžjans
Svami Nirandžjans

Lai visu nesarežģītu, piedāvāju jums iepazīties, apdomāt un īstenot savā ikdienas dzīvē Jogas dzīvesveida likumus, vismaz pirmos divus. Ar tiem tagad iepazīsimies.

Pirmā Yama jeb “ārējās uzvedības” likums ir Manahprasad jeb spēja būt laimīgam. Šo konceptu mums piedāvā Bihāras jogas skolas guru Swami Nirandžjans, kurš lielāko dzīves daļu nodarbojies ar jogas pētīšanu, praktizēšanu un iepazīstināšanu visās pasaules malās.

Saprotu, ka priekš mums tas būtu pārāk daudz prasīts, tādēļ piedāvāju šo likumu padarīt mazliet pieejamāku, noreducēt līdz priekam un spējai būt apmierinātam ar savu dzīvi, neatkarīgi kādā dzīves posmā mēs šobrīd arī atrastos. Radīt iekšēju prieku, pat tad, kad mums neklājas diez ko priecīgi?! Jo prieks ir iekšēja sajūta, to mēs radam paši, tiesa, parasti to ietekmē ārpasaules notikumi. Vai ne tā? Šeit mēs mācamies būt iekšēji priecīgi, neatkarīgi no tā, kā mums iet ar ārpasauli, ar karmu atstrādāšanu. Un to mēs varam iemācīties! Tas tikai vairos mūsu apmierinātību ar dzīvi un iedvesmos apkārtējos. Vai tas nav tā vērts?!

laiks un meditācija.Cilvēki bieži pārprot meditāciju un dzīvi, viņiem, šķiet – “kad es iemācīšos relaksēties, meditēt un kļūšu garīgāks, tad mani apņems viens vienīgs miers un harmonija”! 🙂 Iekšēji tā tas var būt, bet ārējā pasaule turpinās mūs izaicināt: lietus turpinās līt, negaiss, pērkons, vētras, kataklizmas vienalga notiks, tā pat arī negatīvās karmas turpinās mūs bombardēt, tikai tagad mēs būsim mazliet viedāki un saprotošāki, lai ar šiem izaicinājumiem tiktu galā!

Niyama

Bet atgriežoties pie zelta likumiem, Niyama jeb iekšējās uzvedības likums ir – Japa. Japa nozīmē mantras atkārtošana, un tas ir veids, kā mēs atslēdzamies no ārpasaules un esam ar sevi, ar mantru un savu Ishta Devata – iekšējo dievību. Te arī mums prasās vienkāršot šo likumu, tā kā daudzi no jums ar dievībām un  mantrām ir uz jūs. Tā nu mēs mantru aizstāsim ar elpas vērošanu vai domām par augstākiem spēkiem – dievu vai kosmisko apziņu, sauciet to kā gribiet! Bet minimālā programma būtu atcerēties par elpu, par tās ritmu. Varam arī apdomāt, kas tad īsti elpo, vai tiešām tas esmu es, vai tas ir kāds augstāks spēks, kas elpo caur jums… Un tā vairākas reizes dienā.

Tehnikas ārpus meditācijas zāles

Meditācijas skolotājsYamas un Niyamas ir labas tehnikas arī tādā ziņā, ka tās jūs varat praktizēt ikdienā, ne tikai meditācijas sesijas laikā, tādējādi joga kļūst par jūsu dzīves veidu. Lieki piebilst, ka tas jūtami uzlabos jūsu dzīves kvalitāti! Atcerieties par prieku un elpu un, lai jogas dzīvesveids ceļ ne tikai dzīves kvalitāti, bet virza jūs tuvāk meditācijas mākslas apgūšanai!

meditācija grūti meditēt, neprotu meditēt, nesanāk meditēt, yamas, niyamas, prieks, kā iemācīties priecāties? mantras, japa, karaliskā joga, nevardarbība, jogas baušļi

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?