joga antijoga

Joga un ne-Joga.

Read Time:3 Minute, 27 Second

Joga + = neJoga

Šajā rakstā uzzināsi, kāpēc jogu nevajadzētu apvienot ne ar supošanu, ne karāšanos šūpuļtīklā, ne praktizēt to pirts karstumā vai kā savādāk izpušķot.

joga antijogaĪsā atbilde ir ļoti vienkārša – joga pati par sevi ir pilnīga disciplīna, tehnoloģija, zinātne. Tad kāpēc to papildināt ar šūpuļtīklu, supu, kakao vai pirti – kāpēc to padarīt par izklaidi? Tā ir Rietumu pasaules īpatnība visu padarīt par izklaidi, lai nav tik garlaicīgi, lai jautrāk. Rezultātā nav ne jogas, ne īsti izklaides! Vai nu vienu, vai otru, bet nevajadzētu šos abus jaukt kopā. Joga nav izklaide, tas ir darbs, darbs ar savu ķermeni, enerģijām, prātu, ego un garu. Izklaide ir vienkārši jauka laika pavadīšana, nekas vairāk, tas nav sevi transformējošs process un tam tādam nemaz nav jābūt!

Aerojoga

Piemēram “aerojoga” jeb “gaisa joga”. Nu nav tādas “aerojogas”, to ir izdomājis kāds, kam nav nemazākā sajēga par jogas būtību. Kāds, kam joga ir par garlaicīgu, tādēļ ir izdomāta izklaide – karāties šūpuļtīklā un taisīt mistiskas pozas. Jautri! Bet kā būtu, ja no sākuma, pareizi un stabili  stāvot ar abām kājām uz zemes, iemācītos Āsanas? Tas attiecas gan uz “aerojogu”, gan “supjogu”.

Pirms taisīt jogas pozas uz dēļa ūdenī, labāk tās iemācīties pareizi un stabili uz jogas paklājiņa studijā, zālē vai pludmalē! Vai tad ne? No tā būs daudz lielāks efekts! Ja vari 3 minūtes nostāvēt svecītē vai uz galvas, tad var domāt par jauniem grūtības līmeņiem, bet līdz tam labāk to darīt stabilā un prognozējamā vidē – uz jogas paklājiņa zinoša skolotāja klātbūtnē. Vai līdzsvara pozas, kuras it kā tiek apgūtas “gaisa jogas” nodarbībās. Kā būtu, ja no sākuma iemācāmies šīs balansa Āsanas stāvot uz zemes, pirms eksperimentēt šūpuļtīklā?

Pirtsjoga

kas ir Hatha joga?Vēl viena mistiska joga ir “karstā joga” – Bikram joga. Pirms kāda laika šī “joga” tika iecienīta smalko aprindu vidū tepat pie mums Latvijā. Līdz nāca gaismā šī piegājiena absurdums un milzīgais kaitīgums veselībai… Bija pat dokumentālā filma Netflixā par šo Bikram jogas radītāju un viņa personības aizkulisēm! Nu labi, lai jau paliek šīs personīgā rakstura iezīmes, bet “karstā joga” ir reāli bīstama veselībai. Kāpēc? Jo Āsanu laikā uzkarst ķermenis un tas ir jāatdzesē, nevis vēl papildus jāsilda no ārpuses! Tas ir bīstami sirdij, šūnām un organismam kopumā. Kāds varbūt uzskata, ka “karstā joga” simulē apstākļus Indijā, kur mēdz būt milzīgs karstums, bet īstenībā neviena normāla jogas skola Indijā nepraktizē jogu 40⁰C temperatūrā. Tur ir gaisa kondicionieri, tiek radīta atbilstoša atmosfēra un temperatūra, lai Āsanu klase varētu notikt. Neviens nepraktizē karstumā. Tas tiek darīts vai nu agrā rītā vai vēlu vakarā, vai atbilstoši atdzesējot telpu. Savādāk tiek nodarīts vairāk kaitējuma, nekā labuma. Pat sildošās Prānajamas normāli netiek praktizētas vasarā, tieši tā paša iemesla dēļ – tās uzsilda organismu. Ja tās tiek praktizētas, tad tiek pavadītas kopā ar dzesējošajām elpas tehnikām.

Power joga jeb spēka joga

jogas skolotājsVēl viens hibrīds, kas radies 80’ gados ASV ir “spēka joga”. Šīs pseidojogas uzdevums ir notriekt lieko svaru un lieko tauku kārtu, padarīt ķermeni slaidāku un stiprāku. Visu šo var ļoti labi paveikt ar aerobiku vai fitnesu! Vai tad ne? Tad kāpēc “power joga”? Jo tā skan modernāk? Droši vien! To pat mēdz dēvēt par lielveikalu jogu, jo tiek praktizēta gym studijās. Ar to arī pietiek! Atklāšu jums mazu noslēpumu – jogai nepieciešama atmosfēra un attiecīga vide! Tāpēc jogu nepraktizē gym studijās. Gym studijas ir skaļas, trokšņainas, ātras un nervozas! Tajās atmosfēra ir kā lielveikalā. Tā nav vieta jogai, piekritīsi? Un neviens sevi cienošs jogas pasniedzējs vai jogs nekad šādā vietā neko nepasniegs!

Rezumējums

Ar visām šīm gym aerobikām ir viena liela problēma – tiklīdz tu to pārtrauc darīt, tā esi atpakaļ savā “ierastajā formā”, izmaiņas ātri izgaist un nekāda paliekoša ilglaicīga efekta nav. Var pat parādīties veselības pasliktinājumi. Turpretī īsta joga ir transformējoša prakse, pat ja tu to pārstāj, bet esi kādu laiku nopietni praktizējis, tā var veicināt būtiskus veselības uzlabojumus un iekšēju transformāciju. Tā ir garīga disciplīna, atceries!

“Aerojogas”, “supjogas”, “power jogas”, “kakao vai vīna jogas”, “karstā un aukstās jogas”, “sejas jogas”, “dejas vai Hawaii jogas” – tās visas ir izklaides! Tā nav joga! Tā ir antijoga! Un to der zināt dodoties uz šīm izklaidēm.

Radža joga

joga, aerojoga, jogas klases, jogas grupas, supjoga, karstā joga, kakao joga, power joga, spēka joga, īsta joga,

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?