Hatha joga sākas ar Shatkarmām – 6 ķermeni attīrošajām praksēm
Kad mēs dzirdam vārdu Hatha joga, tad pirmā lieta, kas ienāk prātā, ir jogas vingrojumi jeb Jogāsanas. Jā, Āsanas ir kļuvušas virālas un tiek asociētas ne tikai ar Hatha jogu, bet arī pašu vārdu “joga”. Bet Āsanas ir tikai sākums īstajam jogas ceļam.
Bet pirms ķerties klāt Āsanam mums ir jāpasper vēl viens solis atpakaļ un jāiepazīstas ar speciālu prakšu kopu, ko mēs vadoties pēc klasiskās Hatha jogas teorijas dēvējam par Shatkarmām.
Shat nozīmē 6, bet karma, kā jūs labi zināt – darbība. Sešas attīrošās darbības jeb prakses ar kurām sākas īstā Hatha jogas apgūšana. Hatha jogas uzdevums ir līdzsvarot mūsu iekšējās enerģijas, un lai tas tiktu sasniegts, ķermenim jābūt ne tikai disciplinētam un līdzsvarotam, bet pirms tam arī attīrītam un veselam. Ar Shatkarmu palīdzību mēs to attīrām un sakārtojam 3 doshas – kaphu jeb šķidrumus, pittu jeb uguni un vatu jeb vējus, gaisus. Pēc ājurvēdas mēs zinām, ka slimības ķermenī manifestējas pēc tam, kad ir iestājies disbalanss starp šīm 3 iepriekš pieminētajām doshām jeb enerģijām. Tāpēc Shatkarmu nozīme ir jo īpaša. Arī Svami Satjananda uzsver, ka Shatkarmas ir būtiskas, bez to regulāras praktizēšanas mūsu ķermeņa-prāta sistēma nebūs pilnīgā kārtībā, un Āsanas un Prānajamas nesniegs maksimālo efektu. Shatkarmas ne tikai veicina tīrību ķermenī, bet arī skaidrību un līdzsvaru prātā! Tad kad tas ir noticis, varam ķerties klāt lielajai jogai!
Tagad aplūkosim īsumā katru no sešām prakšu grupām:
1. Neti. Zināmāka ir Jala neti jeb deguna skalošana un attīrīšana.
2. Dhauti. Zināmākas prakses Agnisar Kriya – kuņģa attīrīšana un iekšējā uguns “iedegšana”. Arī mēles tīrīšana un speciālas prakses zarnu attīrīšanai. Piemēram Kunjal – kuņģa satura attīrīšana ar sālsūdens palīdzību, izdzerot apmēram 2 litrus silta ūdens vienā piegājienā un tad to izvemjot, kopā ar netīrumiem no barības vada un kuņģa. Ļoti nepatīkama, bet efektīva prakse, noder arī pie saindēšanās. Pie Dhauti grupas pieder arī galvas, sejas, ausu un acu skalošana un tonizēšana ar ūdeni. Rituāls ar kuru mēs noslēdzam mūsu meditācijas sesijas – roku saberzēšana arī skaitās acu tonizējošā Shatkarma.
3. Nauli. Vēdera orgānu masēšanas un tonizēšanas prakses.
4. Basti. Zarnu un izvades orgānu attīrošās tehnikas.
5. Kapalbhati. Pieres/galvas/prāta “iztīrīšana” ar slaveno Kapalbhati Prānajamu jeb straujo izelpu.
6. Trataka. Acu veselības un koncentrēšanās spēju treniņš, skatoties uz degošu sveces liesmu, tad to vizualizējot aizvērto acu priekšā!
Tā kā šīs tehnikas tika radītas daudzu simtus un pat tūkstošus gadus atpakaļ, daļa no tām vairs nav aktuālas, piemēram zobu tīrīšana, košļājot speciālas zaru lapas, to vietā mums ir zobu birste, arī mēli agrāk tīrīja ar pirkstiem, tagad ir speciāls rīks. Arī zarnu un izvades orgānu tīrīšanas metodes ir attīstījušās un modernizējušās. Tomēr vairums prakses aizvien vēl ir aktuālas un lietderīgas.
So Ham iesaka
SoHam jogasskola iesaka nāsu un mēles tīrīšanu, Nauli un Agnisar kriya – kuņģa un vēdera dobuma orgānu spēcināšanai, Kapalbhati – pieres un prāta iztukšošanai un arī Trataku redzes uzlabošanai, koncentrēšanās spēju stiprināšanai un trešās acs attīstībai. Ļoti ceru, ka kādreiz mēs šo tehniku izmēģināsim klātienes nodarbības vai kāda klātienes retrītā!
Zemāk redzamajos video ir dažu tehniku demonstrācijas un instruktāžas.
Nāsu tīrīšana.
Mēles tīrīšana.
Kapalbhati jeb pieres/prāta attīrīšana.
Agnisar Kriya un Nauli – kuņģa un iekšējās uguns aktivizēšana.
Shatkarmas, hatha joga, ķermeņa attīrīšana, tīrs ķermenis, nauli, neti, deguna skalošana, nāsu tīrīšana, joga, veselība, āsanas, trataka, joga video, jogas vingrojumi. ājurvēda, došas,
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating