Granthis jeb 3 psiholoģiskie mezgli, kas mūs piesien
Granthis ir psiholoģiskie “mezgli” jeb bloki, kas mūs piesien, un liek būt atkarīgiem no noteiktām situācijām un cilvēkiem. Kā jau visas pieķeršanās, arī šīs mūs padara nebrīvus, ietekmē enerģijas līmeni un apziņu. Jogā tiek runāts un strādāts ar 3 dažādiem mezgliem – Brahma, Vishnu un Rudra Granthis. Tagad aplūkosim šos mezglus mazliet tuvāk.
Brahma Granthis jeb materiālais mezgls
Tas ir saistīts ar ķermeņa apakšējo daļu – 1. un 2. čakras reģionu. Precīzs punkts šim mezglam ir drusku virs Muladhāras čakras. Šis mezgls mūs piesien materiālajai pasaulei – naudai, priekšmetiem, mašīnām, gadžetiem, – materiālām lietām un arī sugas saglabāšanai. Tas izpaužas bloķētā enerģijas līmenī Muladhāras un Svadhistānas čakrās. Jeb mēs varam teikt, kamēr šis mezgls nav atpiņķerēts, tikmēr mūsu apziņa, prāts un domas būs nodarbinātas ar mantām, naudu, gadžetiem, seksu un princips “patīk/nepatīk” būs mūsu uzvedību noteicošais faktors. Drošības un baudu meklējumi kā prioritāte. Tur nav nekā slikta, tikai vienā brīdī tas var palikt apnicīgi un iekšējās ilgas pēc evolūcijas var izpausties kā nepiepildījuma sajūta un garīgas ilgas.
Vishnu Granthis jeb emocionālais mezgls
Šis psiholoģiskais mezgls atrodas Manipuras un Anahatas apvidū, un attiecīgi saistīts ar emocijām un varu. Pieķeršanās cilvēkiem, ģimenes locekļiem, radiniekiem un ienaidniekiem (negatīvai pieķeršanās tendencei cilvēkiem, kuri mums nepatīk, ir emocionāls raksturs). Jautāsiet, kā tad tā – mani ģimenes locekļi, radi un draugi ir man emocionāli tuvi. Jā, ļoti pareizi, bet runa nav par emocionālo tuvību, bet pieķeršanos, kas parasti ir egoistisks akts. Pieķeršanās atņem mums brīvību, iekšējo brīvību. Pieķeršanās ir par sevi, uzsvars ir uz ego, nevis par “kopējo labumu”. Mēs varam mīlēt savus tuvos, nepieķeroties, tas ir, mīlēt, bet nekļūstot atkarīgam un nepieprasot tūlītēju atpakaļmīlestību! Tā ir Anahatas čakras kvalitāte! Un kamēr šis centrs ir bloķēts, tikmēr jebkuras attiecības radīs pieķeršanos un vēlāk ciešanas un daudzas citas sarežģītas emociju nokrāsas.
Atverot šo mezglu, pieķeršanās izgaist, bet mūsu mīlestība pret tuvajiem paliek, saglabājas un kļūst īsta un noturīga, bez aprēķina un bez smagām ciešanām! Šis ir kaut kas ļoti grūti saprotams, tomēr tā tas ir! To nevar saprast loģiski, tas ir jāpiedzīvo iekšēji! Kad tas notiek, varam uzskatīt, ka nabas mezgls ir atrisināts, garīgā attīstība ir uzņēmusi apgriezienus, dzīve iegūst jaunu dimensiju un piepildījumu! Sākas process, ko jogā dēvē par cilvēka un kosmosa harmonizāciju. Cilvēks gluži vienkārši dzīvo harmonijā un saskaņā ar dabas (arī savas iekšējās dabas) un kosmosa likumiem un piedzīvo dziļu izpratnes, gudrības un apmierinātības stāvokli.
Rudra Granthis jeb mentālais/prāta mezgls
Šis ir beidzamais mezgls, kas mūs piesien ciešanām un pasaulīgajai dzīvei. Attiecīgi visstingrāk sasietais. To atsaitēt prot tikai nopietni jogas praktizētāji. Tas ir saistīts ar pieķeršanos prātam un intelektam, prāta spējām, tai skaitā, pārdabiskām. Pamazām šķetinot šo mezglu, izpratne par Samsāras ciklu (regulāru atgriešanos uz šīs planētas, pārdzimstot no jauna un no jauna) kļūst skaidra un saprotama. Teiksiet dziļa ezotērika? Priekš 99% cilvēku tā tiešām ir dziļa ezotērika, priekš 1% tā ir realitāte un iespēja izbeigt šo riņķa deju. Nav jau tā, ka tikai ciešanas mūs te sagaida, bet tomēr, vai kādam ir izdevies izvairīties no slimībām, pandēmijām, neveiksmēm, sabrukušām attiecībām, novecošanas, tuvinieku nāvēm un visbeidzot arī no sava fiziskā ķermeņa pamešanas?
Atverot šo mezglu, tiek atvērta trešā acs jeb Ajna čakra, tiek sasniegta brīvība, Nirvāna, apskaidrība. Visums un dzīve tiek izprasta gan pagātnes, tagadnes un nākotnes formā. Ko tas nozīmē? Ir pieejama informācija par iepriekšējām dzīvēm, pieredzēm, tagadējās dzīves uzdevumiem un nākotnes attīstības virzieniem.
Mezgli un Kundalinī
Visi šie mezgli izpaužas arī prāniskajā/enerģētiskajā līmenī kā bloki čakrās, kas traucē prānai un Kundalinī brīvi pārvietoties pa mugurkaula kanālu. Daudzi nopietni jogas praktizētāji ir piedzīvojuši sajūtu, ka prāna brīvi plūst pa muguras kanālu, bet vienā punktā – nabas, sirds, kakla centrā “iestrēgst” un tālāk netiek. Tas var izpausties spiediena, ķermeņa raustīšanās, griešanās, kustēšanās formā. Tas ir stāsts par blokiem čakrās, ko izraisa kāds no 3 mezgliem.
Kad mezgli sāk atsieties, mēs attiecīgajās vietās – ķermeņa apakšā, nabas/krūšu un kakla/pieres apvidū sajūtam kustību, spiedienu, siltumu – dažādus enerģijas kustības izpausmes veidus. Tie liecina, ka mezgls sāk atpiņķerēties, bet tas nenotiek ātri!
Mezglu atpiņķerēšana
Prakses šo mezglu atvēršanai nav nemaz tik slepenas un nezināmas. Tās ir pieejamas un mēs tās praktizējam! Zināmākie ir 3 slēdži – Bandhas. Jā, tieši ar šiem trim slēdžiem – apakšējo, vēdera un kakla – mēs spējam iedarboties uz šiem mezgliem un pakāpeniski tos atsaistīt. Tie neatveras uzreiz, tas ir daudzu gadu darbs, tomēr pakāpeniski efekts ir saredzams pašam praktizētājam.
Kad sāk atvērties Brahmas mezgls ar Mulabandhas palīdzību, mūs vairs tik ļoti nesaista skrējiens pēc naudas, šopings, apsēstība ar mantām un gadžetiem… Tie aizvien vēl mums ir nepieciešami, bet mēs vairs neesam no tiem atkarīgi, tā jau ir zināma brīvības pakāpe, vai ne?
Kad sāk atraisīties Vishnu jeb nabas mezgls, tad mēs iemācāmies pārvaldīt jūtas un emocijas, un nepieķeramies cilvēkiem, situācijām, esam emocionāli līdzsvaroti. Tas nav tā, ka mēs kļūtu vienaldzīgi vai emocionāli “auksti” – nē, bet esam sapratuši emociju un pieķeršanās dabu, un tā mūs vairs nevar vest savā pavadā. Tas samazina lielu daudzumu ciešanu gan mums, gan apkārtējiem.
Un visbeidzot, Rudrai jeb pieres mezglam atveroties, atveras arī trešā acs, intuīcijas un dziļas iekšējas gudrības avots. Dvēsele, nevis “rupjais” prāts, vada cilvēku un dzīve notiek, tā plūst bez aizķeršanās uz priekšu, ne uz riņķi, un nekādi mezgli to vairs nevar sasaistīt!
Jogas teorija. Bandhas jeb ķermeņa slēdži veselības stiprināšanai!
psiholoģiskie mezgli, granthis, pieķeršanās, emocionāla pieķeršanās, atkarības, psiholoģiska pieķeršanās, skopums, garīgā izaugsme, joga, slēdži, čakras, evolūcija
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating