Vayu – gaiss stihija
Turpināsim 5 pamatelementu apskatu ar 4. elementu – Vayu jeb gaisu. Bet pirms pievērsīsimies tam tuvāk, svarīgi piezīmēt, ka šo piecu stihiju saspēlē, kas ir visas kosmiskās telpas un satura pamatā, iesaistās arī 3 dabas stāvokļi, jogā dēvēti par Trigunām. Tamazs jeb inertais, pasīvais stāvoklis, kas būs līdzvērtīga elementa pazeminātai aktivitātei jeb deficītam; Radžas jeb dinamiskais vai pat pāraktīvais stāvoklis, kas nosacīti atbildīs elementa pāraktivitātei, un, visbeidzot, Satviskais jeb līdzsvarotais, harmoniskais stāvoklis – stāvoklis, kurā pats elements ir pilnīgā kārtībā, balansā. Tieši Satviskais jeb miera un iekšēja klusuma stāvoklis ir tas stāvoklis, kurā mēs cenšamies un dažkārt arī nonākam pēc veiksmīgākas meditācijas sesijas. Tad visi 5 pamatelementi ir vienā ritmā, tiesa drīz vien šis līdzsvars atkal izzudīs, tāda ir cilvēka un arī kosmosa daba! Un labi ka tā, jo cik tad jūs ilgi varat palikt mierā un harmonijā? Arī šis stāvoklis radīs nemieru. 🙂
Gaisa kvalitāte un teicieni.
Gaiss ir īpaši smalks elements un tāpat kā Ākāša tas nav redzams, nav fiziski sataustāms. Uz gaisu praktiski neiedarbojas gravitācija, tas telpā pārvietojas brīvi, pat haotiski. Tomēr zināma gravitācija iedarbojas uz gaisu, tas neaizņem visu kosmosu, tikai zināmu distanci ap zemes atmosfēru – līdz 17 km, tālāk gaisa praktiski nav, tikai telpa jeb Ākaša.
Gaisa elementu raksturo šādas kvalitātes – kustīgums, mobilitāte, vieglums, sausums, mainīgums. Te mēs varam pieminēt šādus teicienus – “dzīvo kā pa mākoņiem”, “nolaidies uz zemes”, “uz kuru pusi vējš pūš, uz to aiznes”. Visi šie teicieni perfekti raksturo gaisa stihiju – nenoteiktība, gaisīgums, vieglums, kustība. Vējš ir raksturīga gaisa izpausme, tas nav redzams, bet tā iedarbība ir spēcīgi sajūtama, sevišķi ziemeļu vēja!
Te vēl der piezīmēt, ka vējš tā pat kā ūdens ir divi elementi, kuri var nodrošināt mums zināmu tīrības pakāpi, attīrīt. Un runa nav tiki par fiziskā ķermeņa tīrību, bet arī smalkā. Kad esat sliktā vai negatīvā noskaņojumā, pamēģiniet kāda vējainā dienā padzīvoties pa āru un pavērojiet kāds ir noskaņojums pēc tam! Un te nevajadzētu pieiet pārāk intelektuāli vai racionāli; ir lietas, kam intelekts un loģika ir par vāju! Mīlestību taču jūs arī nevarat izprast intelektuāli vai loģiski, varat? Aiz intelekta slēpjas smalkā un intuitīvā pasaule, diemžēl pārmērīga intelekta dominance neļaus tur nokļūt. Tāpēc arī vairums intelektuāli virzītu cilvēku jogā un meditācijā piedzīvo fiasko, tās viņiem ir neaizsniedzamas dimensijas!
Vēja stihijas psiholoģiskās iezīmes.
Vēja izpausme mūsos parādīsies kā nenoturība, mainīgums – jauna aizraušanās, jauns darbs, jaunas attiecības, un tā uz riņķi – tā būs gaisa stihijas pāraktivitāte. Svārstīgums, nenoturība, mainīgums, nervozitāte būs raksturīgas īpašības gaisa cilvēkiem. “Noķer vēju” sindroms izpaužas arī nedisciplinētībā.
Gaisa cilvēkiem ir nosliece uz straujiem emocionāliem kāpumiem un kritumiem – eiforijas sajūta var mīties ar dziļu nomāktību. Gaisa cilvēkiem svarīgi meklēt un atrast savas dzīves jēgu. Ja tu esi meklētājs, zini, šī ir tava dominējošā stihija, tāpēc attiecies pret to, lūdzu, vērīgi un uzmanīgi! Saku no savas pieredzes!
Gaiss un prāna.
Jāpiezīmē, ka gaiss un prāna ir cieši saistīti, tomēr tas nav viens un tas pats. Prānajamā mēs ieelpojam gaisu + prānu, tādējādi mēs vistiešākajā veidā ietekmējam gan prānu, gan šo gaisa elementu. Jebkurš regulārs prānajamists būs šo elementu sakārtojis, tas būs zināmā balansā, rezultātā arī sirds un plaušu darbība būs labā kārtībā. Lielā mērā arī mentālās blaknes, tādas kā haotiskums, nenoteiktība, mainīgums būs zināmā līdzsvarā, protams, cilvēkiem, kuriem gaiss ir un arī paliek dominējoša stihija, pilnībā no vēju radītajām sekām un kvalitātēm nebūs pasargāti.
Ja cilvēkā gaisa elements darbojas nevainojami, tad par šādu cilvēku mēs varam teikt – viņam pa dzīvi iet viegli, viņam piemīt vieglums, un tas ir kas tāds, kas mums šeit patreiz ļoti pietrūkst. Jo pretējā gadījumā gravitācija mūs nospiež, mēs ejam par dzīvi un velkam sev līdzi neiedomājami smagu nastu. Sakārtota gaisa stihija ir risinājums!
Atbilstošās jogas prakses.
Dažādas jogāsanas, un protams, pamatā darbs ar elpošanas vingrinājumiem – Prānajamu. Tā kā gaiss ir ļoti svārstīga stihija, tad ideāli piemērota būtu balansējošā Nadi Shodhana Paranayama – kreisās/labās nāss elpa. Speciālas joga Nidras un pavadošās meditācijas šī elementa stiprināšanai.
Arī parasta elpas vērošanas meditācija, apzināta elpošana arī būs darbs ar šo elementu. Debesu, mākoņu vērošana, jogas praktizēšana pie dabas krūts. Kārtīga galvas un ķermeņa izvēdināšanās vējainā dienā arī jāpiemin!
Maņa: tauste.
Darbības orgāns: rokas.
Maņu orgāns : āda.
Saistītie iekšējie orgāni: resnā zarna un plaušas.
Emocijas: laimes sajūta vai skumjas.
Gaisa elementa Siddhis jeb superspējas – pagājušo dzīvju un nākotnes paredzēšana, vēlmju piepildījums, kontakti ar bezķermeņa būtnēm, psihiskā distancētā ārstēšana.
Atslēgas vārdi: vieglums, gaiss, gaisa tatva, vayu, prāna, tauste, aura, vējš, gunas, teicieni, joga, prānajama, sirds, sirds veselība, plaušas
Average Rating