Elpas vērošana

Meditācijas smalkumi. #4 Elpas vērošana.

Read Time:3 Minute, 40 Second

SoHam meditācijas smalkumi. #4 Elpas vērošana.

Elpa ir mūsu meditācijas skolas centrālais fokusa punkts. Un tas ir viens no vislabākajiem meditācijas objektiem. Atgādināšu, ka meditācija ir uzmanības un apziņas virzīšana un savienošana ar vienu noteiktu fokusa punktu. Objekti ar būt dažādi, piemēram, ārēji – daba, Dievības attēls vai figūra, zieds, ezers, koks, ugunskurs… Vai arī iekšēji, tas ir iztēloti vai vizualizēti objekti, formas vai krāsas. Bet tik pat labi tā var būt arī skaņa, mantra vai kustība, piemēram, elpa.

Elpas vērošanaBuda uzskaitīja kādus 40 ieteicamos meditācijas objektus,  sākot ar vienkāršiem un saprotamiem – krāsas, Dievības, pamatelementi, emocijas, sajūtas, un beidzot ar ekstrēmiem, kā piemēram, cilvēka skelets, līķis, nāve, lai atgādinātu ka mēs neesam nemirstīgi, ko daudzi mūsdienās ir aizmirsuši, nenovērtējot dzīvības trauslumu un vērtību!

Elpas vērošanu viņš rekomendēja īpaši un tā radās budistu elpas vērošanas meditācija, saukta par Anapanasati. Elementu no tās mēs ietveram katrā mūsu sesijā, kā vienkāršu elpas apzināšanos un vērošanu, sekošanu elpas ritmam, dziļumam un skaņai, cenšoties nenogrimt domu jūrā un sajūtu okeānā.

Šeit un tagad

 

Kāpēc elpai ir tāda priekšrocība, salīdzinot ar citiem meditācijas objektiem? Jo elpa ir tas transportlīdzeklis, kas mūs vienmēr nogādās šeit un tamantra OMgad, šajā brīdi, klātesamībā un līdz ar to – patiesībā! Vai mēs varam izsekot pagājušajai elpai vai nākamajam elpas vilcienam? Nekādi nevaram, tikai šai tekošajai elpas kustībai! Un tādējādi mēs visu laiku atgriežamies šajā momentā. Lai kur arī mūsu prāts, domas, emocijas, maņu orgāni vai sajūtas aizvelk, – mēs apzināmies un virzām uzmanību atpakaļ pie elpas. Tas ir pats galvenais meditācijas apgūšanas likums un prakse! Tāpēc tas bija, ir un būs mūsu nodarbību neatņemams elements un ar laiku prakses ilgums tikai pieaugs, līdz visu nodarbību varēsim noturēt uzmanību uz elpu, ne reizi neaizpeldot domu un fantāziju dimensijās. Ja tas izdosies, tad tā būs īsta meditācijas pieredze un meditācijas māksla būs apgūta – SoHam meditācijas skola absolvēta! 🙂

Dzīvības process

Cilvēki mēdz teikt, ka vērot elpu ir garlaicīgi. Protams, tas nav tik aizraujoši kā sēdēt Instagramā, Netflixā vai Youtubē, te pietrūkst maņu orgānu radītie redzes un skaņas kairinājumi. Te uzmanība jānotur uz ne pārāk aizraujošu procesu. Tieši tāpēc daba mums  nav pilnībā uzticējusi šo smalko procesu līdz galam. Atšķirībā no ēšanas, gulēšanas, seksa un citiem aktiem, elpošana notiek pati no sevis, jo savādāk mēs ja pēc pāris minūtēm aizmirstu par elpošanu un paliktu bez elpas un, tādējādi, arī bez dzīvības!

Dažkārt, lai motivētu cilvēkus noturēt uzmanību un izprast elpas nozīmi, es mēdzu atgādināt, ka elpa ir pats dzīvības process, un tādā veidā mēs vērojam un piedzīvojam pašu dzīvību! Jo elpa ir tā, kas rada mūsu saikni ar dzīvi. Nav elpas – nav dzīvības, tik vienkārši. Tad kāpēc mums dzīvības procesApziņas telpaa vēršana liekas mazsvarīga, ja tas ir pats svarīgākais process, kāds vien ar mums var notikt? Mēs varam iztikt bez Instagramas, grūti jau būs, bet varam, 🙂 varam arī bez interneta un elektrības, bez ēdiena un ūdens arī kādu laiku, bet bez gaisa un elpas mēs praktiski nevaram iztikt nemaz, ja vien neesam pieradinājuši savu organismu funkcionēt bez skābekļa, un pat tad runa būs par minūtēm… Tāds spēks ir elpai, un ja netici, tad pamēģini tagad uz pāris minūtēm neelpot, pēc dažam sekundēm tu sapratīsi elpas patieso nozīmīgumu. 🙂

Patiesības brīdis

Tā mēs, iemācoties vērot elpu, pamanīsim, ka tas patiesība ir ļoti interesants, aizraujošs un, kas vēl būtiskāk, – patīkams process. Jā, tiklīdz elpa tiek pa īstam vērota ar pastiprinātu uzmanību, tā elpa nomierinās, pagarinās un ieņem zināmu ritmu un dziļumu. Jo dziļāka tā kļūst, jo vairāk iekšējā miera un komforta sajūtas.

Prāts ir viltīgs dzīvnieks, tas pievelk patīkamas lietas un atgrūž nepatīkamas. Tādēļ mēs tik ļoti mokāmies ar kājas sāpēm un diskomfortu ķermenī meditācijas laikā. Pratām gluži vienkārši nepatīk diskomforts un sāpes, jo īpaši! Bet, kad ķermenis pierod un elpa pagarinās, tad prāts kļūst mierīgs un tas pieķeras iekšējā komforta sajūtai. Tas ir labs sākums piPrānajamas vēdera elpošanalnvērtīgai meditācijas sesijai!

Un šajā elpas vērošanā mums visu laiku arī jāpaliek, lai kādu Prānajamu vai meditāciju mēs arī praktizētu, kaut kur fonā elpas vērošana saglabājas un vairo miera un komforta sajūtu. Un klātesamības stāvokli, kas ir pats svarīgākais apziņas stāvoklis, stāvoklis kurā mēs pa īstam varam piedzīvot apziņas izplešanos un dzīvības procesa plūsmu. Tieši šajā stāvoklī mēs varam sastapties ar dievišķā klātesamību, to sadzirdēt un piedzīvot! Tāpēc vērsīsim uzmanību uz elpu jau tagad!

Meditācijas smalkumi. #5 Iekšējā telpa.

elpa, elpas vērošana, elpošana, elpas meditācijas, kā vērot elpu, domu apklusināšana, iekšējs miers, prānajamas, dzīvība, Buda, meditācijas tehnikas, patīkamas meditācijas, klātesamība, šeit un tagad, stablings ansis, apzinātības prakses.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?