Meditatīvs miers – depresijas pretstats.
Depresīvs stāvoklis nav nekas patīkams, ar ko sadzīvot. Tas ir ļoti nepatīkams, nogurdinošs un dažkārt arī ilgstošs, katrs to pa reizei ir izjutis. Atšķirība ir tikai intensitātē un biežumā. Savukārt meditācija ir kas pavisam pretējs, tā ir pilnīgi pretēja sajūta un process. Kad ķermenis ir atslābināts, domu un sajūtu riņķadeja ir mazinājusies, tad mēs piedzīvojam pilnīgi pretēju stāvokli de-presijai, ekspresiju jeb izplešanos.
Saspiešanās
Vārds depresija sastāv no diviem angļu vārdiem “de” un “pression” un tiešā veidā pārtulkojot, mums sanāk vārds – saspiest. Un tieši tas notiek ar mums depresijas stāvoklī, mēs “saspiežamies”. Kas saspiežas? Dzīvības spēks, prāts un apziņa saspiežas, dzīve kļūst maza, šaura un saspiesta. Tas ir kā dzīvot konservu bundžā! Tieši tas arī ar mums notiek, mūsu dzīvības spēks saspiežas un dzīvotvēlme mazinās.
Savukārt meditācijas, un jo īpaši Prānajamas jeb elpas meditācijas laikā notiek pilnīgi pretējs process. Mēs “izplešamies”, palielināmies, izplešas apziņa, prāts un dzīvības spēks. Tas ir tāpēc, ka meditācijas laikā mēs maksimāli atslābināmies, turpretī depresijas laikā mēs esam pilnībā saspringuši, un tas attiecas gan uz ķermeni, gan prātu! Atkal jau – nevar nepamanīt, ka notiek pilnīgi pretējs process.
Kad mēs atslābināmies, nomierinās arī elpa un iekšējās enerģijas, kas savukārt tālāk normalizē un nomierina prātu. Tāpēc relaksācija un meditācija ir labākās jums pieejamās zālēs pret depresiju. Un ja tās tiek lietotas regulāri, tad rezultāts arī būs paliekošs. Pie kam šeit jūs visu paveicat ar paša spēkiem, bez ārēju spēku palīdzības! Un tas ir ļoti būtiski.
Mierīgs un harmonisks prāta stāvoklis ir mūsu dabiskais stāvoklis. Jā, tieši tā, savukārt, stress un trauksme ir nedabisks stāvoklis, tādēļ tas ir nepatīkams un traucējošs. Šādā stāvoklī mēs nevaram ilgstoši uzturēties.
Centrēšanās sevī
Depresijas sakarā ir vēl viena problēma. Patiesībā depresija izraisa veselu virkni nepatīkamu blakusparādību. Jā, kad apziņa un prāts “saspiežas”, tad mēs redzam tikai sevi un savas problēmas, pasaule no kosmiskiem apmēriem ir samazinājusies līdz minimumam un Visuma centrs tagad ir mūsu pašu naba. Viss griežas ap pašu cietēju un ciešanām. Un tas ir vēl nomācošāk.
Ko tad īsti darīt nabaga depresijas pacientam?
Pats pirmais un galvenais ir jābūt vēlmei, īstai nesalaužamai vēlmei izkļūt no depresijas ārā. Ja šāda vēlme ir, un tā ir īsta un noturīga, tad viss ir ļoti cerīgi – tas ir tikai laika jautājums. Elpas vērošana, elpas prakses un elpas meditācija ir vienas no labākajām un arī vieglākajām praksēm un iespējām kaut ko darīt ar savu nomāktību, depresiju un stresu. Bet ir jābūt zināšanām un prakses jāapgūst pie zinoša un pieredzējuša meditācijas vai elpas jogas pasniedzēja. Sākotnēji ir nepieciešams atbalsts.
Elpas spēks slēpjas tajā, ka tās vērošana mūs nogādā “šeit un tagad”, – stāvoklī, kurā depresijai nav atbalsta, jo tā parasti bāzējas pagātnē, pie kāda notikuma vai “nesagremotas” situācijas, bieži tas notiek neapzinātajā līmenī. Vērojot elpu, mēs atgriežamies šajā momentā, un šajā brīdī jums nav neviena iemesla justies slikti, vai ne? Un tas turpinās līdz brīdim, kad jūs atkal ieslīgstat pagātnes purvā! Tas ir elpas fenomens, bet tas ir jāiemācās, jo prātam ir tendence visu laiku atgriezties nepatīkamajā stāvoklī.
Ķermenis un elpa
Ķermeņa relaksācija ir vēl viena prakse, ko praktizēt šādos gadījumos. Jo atslābināt prātu ir daudz daudz sarežģītāk, nekā atslābināt ķermeni un nomierināt elpu. Jo arī ķermenis uzkrāj spriedzi un stresu, kas var pastiprināt depresiju. Tāpēc pakāpeniski iemācoties relaksēt ķermeni un vienmērīgi elpot, mēs pamazām varam mainīt arī prāta programmas, piemēram, stresu, depresiju, nomāktību pārveidot par mieru, līdzsvaru un harmoniju. Tas nenotiek uzreiz, bet pakāpeniski, ieguldot regulāru darbu.
Individuālās nodarbības depresijas mazināšanai
Kādas prakse praktizēt, kā strādāt ar ķermeni, kā ar elpu un domām/prātu, – par to uzzini SoHam rīkotajā individuālās apmācības programmā. Patiesībā strādāt ar depresiju var tikai individuālā kārtā, jo katram gadījumam ir piemērotas atšķirīgas elpas jogas prakses. Apmācība ir pieejama visiem interesentiem, tā notiek Zoom vidē. Uzzināt vairāk par programmu un pieteikties vari, rakstot WhatApp 29395163 vai uz epastu: joga@soham.lv
Apmācību vada viens no zināmākajiem elpas jogas pasniedzējiem Alekss Hercbergs – meditācijas skolotājs un SoHam jogas un sevis izzināšanas skolas izveidotājs. Dalos savās zināšanās un pieredzē kā pats uzveicu depresiju un trauksmi! Nodarbības ilgums apmēram 1 stundu, un tās laikā praktizēsim ķermeņa atslābināšanas prakses, kā arī elpošanas un jogas elpas meditācijas. Nodarbības noslēgumā sajutīsi tūlītēju efektu.
Mēs nevaram garantēt depresijas izgaišanu, un, ja slimība ir ielaista, tad jāmeklē speciālista palīdzība, bet jums vismaz būs rīki un tehnikas, ko praktizēt, lai nomierinātos un justos labāk. Prakses noderēs gan ikdienas situācijām, gan trauksmes un nomāktības brīžiem.
Katrs individuālās nodarbības dalībnieks saņems arī bezmaksas vadītās meditācijas ierakstu, kuru varēs praktizēt jebkurā laikā un vietā!
Uz tikšanos mūsu individuālās jogas elpas nodarbībās Zoom platformā!
Ieelpo dziļu un dziedinošu elpu un piedzīvo mieru! 🙂
depresija, kā ārstēt depresiju, nomāktība, stress, joga depresijas mazināšanai, elpas joga, kā nomierināties, uzveic depresiju, darbs ar sevi, alkoholisms, izdegšana, izdegšanas sindroms, atslābināšanās, elpas joga, miers un harmonija
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating