cakras čakras

Čakras – mūsu smalkie orgāni. 1. daļa

Read Time:4 Minute, 25 Second

Čakras

Mistiskais vārds čakra jogā tik lietots, lai apzīmētu speciālus prāniskās enerģijas centrus. Mūs darbina enerģija, ne jau muskuļi. Šai enerģijai ir savi centri – jogā dēvēti par čakrām, kur tā uzkrājas un tālāk tiek sadalīta un izplatīta pa visu smalko ķermeni. Prāniskie centri neatrodas fiziskajā ķermenī, tādēļ to eksistenci nav tik viegli pamanīt, tomēr tā ir neapšaubāma jogas un Tantras patiesība. Čakras meklējamas smalkajā ķermenī, tās ir kā smalkā ķermeņa mugurkauls vai pat skelets. Dziļas meditācijas laikā šo centrus kā pulsācijas un vibrācijas var sajust, saklausīt, saredzēt un izveidot kontaktu. Jāpiezīmē, ka prānas aktivizēšanai un pārvaldīšanai mēs izmantojam Hatha jogas galveno praksi – Prānājāmu!

114

čakrasKopumā mūsu smalkajā ķermenī ir neskaitāmi daudz šo centru, pēc Isha jogas skolas vadītāja Sadhguru teiktā – to ir 114. Bet pamatā tiek uzskatīts, ka 7as no tām ir pašas svarīgākās. Pārējās ir mazie centri vai galvenajām čakrām pakārtoti prāniskie virpuļi.

Te jāuzsver pati svarīgākā un visaugstāk mūsu ķermenī – avotiņa esošā čakra Sahasrara – tūkstošziedlapu lotoss. Patiesībā tā nemaz nav čakra, bet visu enerģijas centru summa. Pieņemts uzskatīt, ka čakras atrodas mugurkaula apvidū viena virs otras, vismaz tā tās tiek attēlotas. Tas tā gan ir, gan arī nav, jo katrs no šiem centriem ietekmē noteiktu smadzeņu daļu, tādēļ mēs čakras varam dēvēt arī pa slēdžiem, kas pārslēdz enerģijas un neironu savienojumus, un ceļus galvā – smadzenēs – prātā un tādējādi ietekmē mūsu apziņas kvalitāti.

Čakras – jogas fundaments

Jebkura joga tiešā vai netiešā veidā ietekmē šos centrus. Pat joga Āsanas jeb jogas vingrojumi un pozas – katra no tām ietekmē vienu vai otru smalko centru. Tāpēc čakras ir fundamentāli būtiska mūsu smalkā ķermeņa sastāvdaļa. Tās atrodas mugurkaula apvidū, vadoties pēc fiziskā ķermeņa kartes un ir cieši saistītas ar tuvumā esošajiem orgāniem un dziedzeriem. Čakras tiem nogādā enerģiju, tāpēc tās mēs varam dēvēt par smalkajiem orgāniem. Tādējādi mums sanāk apgalvojums, ka čakras ir vēl būtiskākas par fiziskajiem orgāniem – sirdi, aknām, smadzenēm… Jo tās ir smalkā ķermeņa sastāvdaļa, bet orgāni – fiziskā. Fiziskais ķermenis nevar pastāvēt bez smalkā, bet smalkas ķermenis gan tīri labi var iztikt bez fiziskā. 🙂

ČAKRAS AJNA adžņa
Adžņa čakra.

Čakras ir simboliskas un arī īstas, tās reprezentē gan prāniskos centrus smalkajā ķermenī, gan arī simboliski tās atspoguļo apziņas attīstības līmeni cilvēkā no instinktīvās Mooladharas, līdz intuitīvajai Ajna čakrai un vēl tālāk – dievišķajai Sahasrarai. Tas ir garīgā attīstības ceļa simboliskais atspoguļojums. Abi šie apgalvojumi iet roku rokā – kāds ir prāniskā centra enerģijas līmenis, tāds būs arī kopējais apziņas vai garīgās attīstības stāvoklis. Tātad visa pamatā ir divi spēki – prāna un apziņa.

Strādājot ar vienu vai otru čakru, tas ietekmēs arī apziņas kvalitāti, apzinātības, intuitīvo zināšanu un kopējo sapratnes līmeni. Atvērt vienu vai otru čakru būtībā nozīmē paplašināt apziņu, redzēt cauri ego radītās ilūzijas aizsegam, ieraudzīt patiesību, tuvoties apskaidrībai un brīvībai. Šeit mēs skaidri varam redzēt paralēles slavenajai Maslova vajadzību teorijai, kas apgalvo, ka no sākuma mums jāapmierina bioloģiskās, fizioloģiskās vajadzības, tad drošība (Muladhara čakra); tad piederība, novērtējums (Svadhistana, Manipura), tad pašizpausme (Ajna). Kungs šo teoriju radīja 1943. gadā, bet jogi – pāris tūkstošus gadus atpakaļ. Bet nav jau tā, ka Maslovs šo teoriju būtu aizņemies, nē, tā vienkārši ir neapstrīdama dzīves patiesība, kas ir tur ārā… gaisā, visiem pieejama! 🙂

Čakru nozīme

Vārds čakra no Sanskrita nozīmē virpulis vai riņķis. Tas ir enerģijas virpulis. Bieži čakras apzīmē arī ar vārdu lotoss. Tas tādēļ, ka griežoties šiem enerģijas virpuļiem, tiek izmesta enerģija, kas veido zināmas krāsas un formas. Šīs izmestās enerģijas pēc izskata atgādina dažādas krāsas lotosa ziedus.

Katrai čakrai ir sava forma, krāsa, ziedlapu skaits, mantra, dievība… Tie visi ir simboli, kas vairāk domāti meditācijai uz konkrēto centru. Tie palīdz attīstīt noteiktam centram atbilstošo apziņas stāvokli. Tas ir Kundalinī jogas pamats. Īstenībā viss, kas attiecas uz čakrām ir Kundalinī jogas darbības lauciņš.

Neredzamie virpuļi

čakra vishuddhi Višudha
Višuddhi čakra

Jāuzsver, ka čakras nav tika jogu, tantriku vai hindu izdomājums, čakru ideja un simboli ir atrodami visās lielākajās reliģijās un garīgajās skolās. Tas ir tāpēc, ka čakras nav izdomātas, bet tās ir neatņemama daļa no cilvēka uzbūves. Apgalvot, ka čakru nav būtu tas pats, kas apgalvot, ka nav iekšējo orgānu vai skeleta. Tas, ka cilvēks nav redzējis savu sirdi, plaušas vai kuņģi, vai galvaskausu, nenozīmē, ka to nav, tie ir, tika nav tik viegli redzami. Līdzīgi ir ar čakrām. Bet, protams, tai jākļūst par regulāra jogas praktizētāja pieredzi, savādāk attīstītas tiks fantāzijas un iztēles spējas.

Čakru simboli, skaits, krāsas, attēlojumi – tie visi var atšķirties dažādās jogas skolās, tas pat nav tik būtiski. Galvenais ir paša praktizētāja pieredze. Un, pirmkārt, tā būs noteiktas pulsācijas, vibrācijas, siltums vai kustības sajūta noteiktajā ķermeņa vietā – parasti mugurkaulā; otrkārt, gaismas un formu pieredze aizvērto acu priekšā; treškārt, skaņas vai reakcija uz noteiktu Mantru.

Lotosa zieds

Kā jau noskaidrojām, čakras bieži tiek attēlotas lotosa ziedu formā. Te ir arī simboliskā jēga, proti, lotoss izaug no dubļiem zem ūdens, kas simboliski apzīmē mūsu garīgās attīstības sākuma stāvokli, tad lotosa zieda kāts stiepjas cauri ūdenim, kas savukārt simbolizē – garīgo attīstību, garīgās prakses, jogu un meditāciju. Un visbeidzot, tas uzzied virs ūdens, kā ārkārtīgi daiļš zieds – tas ir apskaidrības un garīgās apgaismības simbols.

Nākamajā raksta daļā sīkāk aplūkosim apziņas evolūciju cauri čakrām ar skaidriem un saprotamiem piemēriem. Lasi zemāk.

Mūsu attīstība un apziņas evolūcija caur čakrām.

čakras, cakras, lotoss, viss par čakrām, kas ir čakra? evolūcija, prāna, enerģija, joga, kundalinī, sahasrara, čakru krāsas, ziedlapas

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?