Čakras. Bindu
Bindu ir mazā čakra, tomēr tās nozīme ir neaprakstāmi liela, īpaši, ja raugāmies no Krija jogas perspektīvas. Patiesībā tā pat nav čakra, jo katrai čakrai ir savi saistītie dziedzeri un orgāni fiziskajā ķermenī. Bindu tādu nav, jo tas ir aiz fiziskā ķermeņa un arī prāta, un piedevām arī aiz laika! 🙂 Tāpēc par Bindu rakstīt nav viegli, un tomēr tas ir jādara, jo punkts jogā ir ļoti būtisks.
Tantriskie teksti vēsta, ka Bindu, kas ir Sahasraras čakras sistēmā ietilpstošs punkts, un tieši kā punkts tas arī tiek tulkots no sanskrita. Tas ir mūsu radošais centrs – punkts, kur neredzamais pārvēršas redzamajā, pat domas no bezformas stāvokļa zemapziņā ieņem noteiktu formu apziņā. Tādi kā sava veida vārti starp redzamo jeb manifestēto pasauli un nemanifestēto. Te atrodas visa slēptā informācija par mums un arī Kosmosu. Ja kāds vēlas atcerēties savas iepriekšējās reinkarnācijas un tajā piedzīvoto, tad tieši šajā punktā tās slēpjas!
Bindu ir kā sēkla, ozolzīle, kurai ir potenciāls pārtapt milzīgā ozolā! Bindu ir labs simbols idejai, ka mēs esam mikrokosmos. Bindu ir šis mikrokosmos! Punkts ir cieši saistīts arī ar Višuddhi čakru kaklā, un tieši no Bindu mistiskais dzīvības nektārs izplūst, nonāk Višuddhi centrā un, ja netiek te nosargāts, plūst uz leju, uz Manipuru, kur tiek sadedzināts, izraisot novecošanos! Ja cilvēks pārvalda Bindu, tas pārvalda arī novecošanās procesu! Te arī skaidrojums, kāpēc ir jogi, kuriem ir 100 un vairāk gadi, bet tie nemaz neizskatās pēc mūmijām! 🙂
Punkts
Bindu atrodas pašā pakauša augšpusē, vietā, kur krišnaīti nēsā mazu bizīti. Acīmredzot, lai stimulētu šo punktu, līdzīgi kā jogi stimulē uzacu centru ar speciālu krāsas punktu!
Bindu parasti simbolizē augošs mēness “laiviņas” formā. Un mazs punkts virs tā. Tā ir vieta, no kuras patiesībā nāk šī Param Nada jeb iekšējā skaņa, kuru dzird pieredzējuši Krijas un Prānajamas praktizētāji – skaņa, kuras izcelsme nav fiziska; skaņa, kas visu laiku ir klātesoša – smalka sienāža vai smalku zvaniņu šķindoņu atgādinoša kosmiskā skaņa. Šī pati skaņa noslēguma fāzē tiek dzirdēta kā mantra Om!
Bindu aktivizējas ar Nada jogas praksēm, kā arī ar Khechari Mudras palīdzību. Ja aktivizējas Višuddhi čakra, arī Bindu “ieslēdzas” un nektārs sāk plūst, radot saldu un patīkamu garšu mutē. Radošie procesi sāk izpausties.
Individualitātes sākums
Vārdu Bind var tulkot arī kā “sadalīt”, “sašķelt”, tāpēc šis centrs simboliski nozīmē vietu, kur kosmiskā vai tīrā apziņa sadalās un parādās “es” jeb dzimst individualitātes koncepts. Līdzīgi, kā mēs dziļa miega stāvokli “izzūdam” – nav ne mūs, ne pasaules, ir tikai kosmoss, bet tad, pamostoties viss lēnam atgriežas savā ierastajā formā – es un pasaule atkal ir atdalīta! Šo pāreju simbolizē Bindu čakra. Atceries, Sahasraras čakrā “es” kā individuāla būtne vairs neeksistē, tur viss ir viens – notikusi savienība jeb joga ar tīro apziņu. Bindu vēl ir starpposms starp es un Visums! Pie kam, tas darbojas abos virzienos! Gan kā izejas punkts, gan atgriešanās vārti!
Šajā punktā slēpjas viss evolūcijas process, bet ne Darviniskā evolūcija, kas apskata tikai fiziskās formas evolūciju, jeb to kā mēs no zemākām sugām pārtapām par cilvēku. Te runa iet vairāk par apziņas vai gara evolūciju. Zinātnē tiek uzskatīt, ka Visums sākās ar lielo sprādzienu, pirms tam tas bija saspiest mazā atoma izmēra punktā jeb Bindu! Bindu ir šis sākuma punkts, tāda kā sava veida kosmiskā dzemde!
Baltais un sarkanais Bindu
Tantrā bieži tiek pieminēti divi Bindu veidi – baltais jeb pirmatnīgās maskulīnās enerģijas simbols jeb Šiva, un sarkanais Bindu jeb sievišķais analogs. Baltais Bindu atrodas Bindu čakrā, sarkanais Mooladhara čakrā. Un tā ir tantriskās jogas pamatbūtība – savienot šos abus punktus. Fiziski tas izpaužas dzimumakta formā, garīgi kā Kundalinī enerģijas nogādāšana Sahasraras čakrā!
Arī Tibetas dzīvo un mirušo grāmatā ir pieminēti šie abi – sarkanais un baltais Bindu, bet saistībā ar nomiršanas procesu – tas atkal jau ir Bindu tik raksturīgais pārejas punkts!
Kad Bindu ir aktīvs, tas izpaužas svētlaimes sajūtas formā. Tā ir sajūta, ko nerada kāds ārējs kairinājums, tā ir tīra iekšēja sajūta, pilnības stāvoklis! Arī prāts tad ieņem vienu nekustīgu punktu, tas ir 100% koncentrēts, tas ir Bindu stāvoklī!
Secība, kā nokļūt pie svētlaimes stāvokļa meditācijas laikā ir šāda – nekustīgs ķermenis, ritmiska brīva elpa, mierīgs prāts, prāna koncentrējies vienā punktā, vienlaicīgi parādās iekšējā Nada – skaņa, kas absorbē prātu, lēnām prāts koncentrējas vienā punktā – Bindu (vai jebkurā citā čakras punktā), iestājas jogas jeb savienošanās stāvoklis, kas izpaužas svētlaimes jeb dziļās laimes un apmierinātības formā, bezlaika stāvoklī.
Īsumā tas arī viss par Bindu!
bindu, čakras, čakra bindu, kosmiskā dzemde, nektārs, nenovecošanās, jaunības eliksīrs, čakras, sahasrara, višuddhi čakra, krija joga, nada, galvā skan, apskaidrība, joga
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating