Ajna čakra
Adžņa ir 6. čakra, vadoties pēc klasiskās 7 čakru sistēmas. Tā atrodas galvas vidū – apvidū, kur mūsu fiziskajā ķermenī meklējams sīks, bet svarīgs dziedzeris – epifīze. Apskatu sāksim tieši ar šo centru, jo darbs ar čakrām, sekojot Bihāras jogas skolas sistēmai, jāsāk nevis ar pirmo čakru, bet tieši ar šo. Kāpēc? Jo šis ir prāta centrs, Adžņa tulkojama kā komandu, rīkojumu centrs – visi mentālie procesi notiek caur to. Ja šis centrs būs attīrīts, enerģizēts un labā kārtībā, tad arī mūsu komandu-domu-nodomu process darbosies nevainojami. Mēs jau varam atvērt visas 5 apakšējās čakras, bet ja Adžņā būs “ciet”, tad no tā visa nekādas jēgas nebūs, informācija (no pārējām čakrām) netiks nolasīta un viss!
Otra lieta ir tāda, ka katras čakras atvēršanu pavada zināmi psiholoģiski procesi – karmu un samskāru (atmiņu krājumu) uzpeldēšana, kas var būt gan patīkama, gan ne tik patīkama pieredze. Tādēļ tīrs un stabils prāts te īpaši noderēs!
Adžņa, prāts un epifīze.
Visas apakšējās čakras, katra ir saistīta ar vienu no 5 pamatelementiem (zeme, ūdens, uguns, gaiss, ākāša/ēters), bet Adžņa ir saistīta ar prātu. Un jo labāk mums darbojas prāts, jo apzinātāki mēs esam, jo dziļākos meditācijas stāvokļos varam nonākt. Īsts meditācijas dziļums ir piedzīvojams tieši šajā centrā, vietā, kur saplūst 3 galvenie prāniskie smalkās enerģijas kanāli – Saules (Pingala) , Mēness (Ida) un Centrālais (Sushumna). Attīrot un aktivizējot šo centru, darbs ar visām pārējām čakrām notiek daudz ātrāk un vieglāk.
Tā kā šis centrs ir saistīts ar epifīzi, dziedzeri, kas producē miega hormonu – melatonīnu, tad varam nojaust, ka pie labas šīs čakras darbības jūsu miegs būs stabils un salds. Atcerēsimies, ka melatonīnam ir pretnovecošanās, pretstresa un imūnsistēmu stiprinoša iedarbība, un tas var būt noderīgs noguruma un spriedzes izraisīto šūnu bojājumu atjaunošanai.
Iekšējā acs.
Adžņas centrs ir saistīta arī ar intuīciju un uztveri, galu galā Adžņa ir trešā acs, kas skatās uz iekšpusi. Viss tas, ko jūs redzat meditācijas laikā, vizualizāciju un pat sapņu laikā, notiek caur šo “trešo aci”, jo fiziskās acis taču ir ciet!? Visas pārdabiskās spējas – gaišredzība, astrālie ceļojumi… ir tikai blakus efekts Adžņas aktivizēšanai.
Interesanti ir uzsvērt, ka Rietumos tiek uzskatīts, ka vīrieši ir prāta (Adžņas) cilvēki, bet sievietes sirds (Anahata) cilvēki, tomēr pēc daudzu jogu teiktā tieši sievietēm šis centrs ir aktīvāks, un to labi pierāda arī mūsu platuma grādos zināmais fakts, ka sievietēm ir labāk attīstīta intuīcija! Spēcīga intuīcija ir Adžņa darbības produkts. Bet diemžēl vairumam cilvēku šis centrs ir ļoti neaktīvs, tas darbojas neapzinātā režīmā, un viss šīs čakras potenciāls paliek nepieejams. Tikai ar nopietnām jogas praksēm šo centru var iekustināt un slēpto potenciālu izmantot!
Čakras atrašanās vieta un sistēma.
Čakras projekcijas punkts ir uzacu centrā, bet pati čakra atrodas galvas vidū, starp ausīm. Iemesls, kāpēc jogi un hinduisti krāso sarkanu punktu uzacu centrā, vairums gadījumu ir tieši tādēļ, lai stimulētu šo projekcijas punktu, kas, savukārt, tālāk aktivizē pašu čakru galvas vidū! Regulāri praktizējot uzmanības noturēšanu starp uzacīm, mēs varam sajust šajā centrā zināmu pulsāciju, ja tas izdodas, tad darbs ar Adžņu var sākties!
Te der piezīmēt to, ka Adžņa ir vairāku čakru sistēmas centrs, proti, katrai no 7 čakrām klāt vēl pievienoti mazāk zināmi prāniskie centri. Arī uzacu centram ir piesaistītas vairākas spēcīgas čakras, kas atrodas starp uzacu centru un galvas virsotni, pieres vidū tieši virs Adžņas projekcijas centra. Kundalini jogā, tās tiek atdalītas, un katra no tam ir saistīta ar savi prāta funkciju. Adžņa ar domājošo un maņu orgānu stimulu uztverošo prātu. Nedaudz virs tās esošā Indu čakra ar intelektu jeb Buddhi, virs tās esošā Nirvana čakra ar Ego jeb Ahamkara, bet Manas čakra ar saprātu vai apziņu, bet ne vēl tīro apziņu, – tas ir Sahasraras darbība lauciņš.
Čakras simboli.
Šim centram ir tikai divas ziedlapiņas, tas ir gaužām maz, salīdzinājumā ar augstāk esošo Sahasraru, kurai ir 1k ziedlapu. Viena lapa simbolizē Mēness, otra – Saules kanālu (Nadi), kuri, kā jau rakstīju iepriekš, šeit satiekas. Aplis, kuru apņem šīs ziedlapas simbolizē tukšumu, jeb Ākāšu – kosmisko telpu, bet uz leju vērstais trijstūris – Shakti – radošo dzīvības enerģiju, kas ir visu aktivitāšu pamatā. Shakti instruments ir prāna. Vēl mandalā ir redzama melna ovāla forma, kas bieži tiek pārprasta. Šī forma, ko jogā dēvē par Shivalingamu – patiesībā simbolizē mūsu astrālo ķermeni, jo tieši tāds tas izskatās, kā ola, ovāls. Nākamais simbols ir ॐ – Om ir Adžņa čakras bidža mantra. Katrai čakrai bidža – vienzilbju jeb sēklas mantra ir savādāka, bet tieši šai ir mums visiem labi zināmā un dzirdētā OM mantra – skaņa, ar kuru mēs varam aktivizēt šo centru!
Adžņa un prāts.
Informāciju un gudrības mēs varam uzņemt ne tikai caur mūsu 5 maņu orgāniem, bet arī caur kaut ko smalkāku, caur 6 maņu orgānu – intuīciju, kura, kā jau noskaidrojām ir cieši saistīta ar šo centru. Tādējādi šajā centrā prāts izplešas un spēj veikt lietas, kuras neietilpst ierasto maņu orgānu robežās. Jāpiezīmē, ka Adžņa un arī pakāpi zemāk esošā Višuddhi čakra – abas ir saistītas ar prātu, līdzīgi kā pārējie centri ir komplektā pa divi ar zināmu sasaisti. Protams, visas čakras savā starpā arī ir saistītas, gluži kā lampiņas elektriskās strāvas ķēdē. Proti, Adžņai vairāk ir uz iekšpusi vērstā prāta izpausme – “trešā acs”, bet Višuddhi ir vairāk uz ārpusi – tā ir spēja nokomunicēt vēstījumu, domu, ideju. Višuddhi vairāk ir komunikācijas centrs, atšķirībā no Adžņas, kas ir komandcentrs. Adžņā prāts vai drīzāk apziņa ir izpletusies un tver daudz “plašāku lauku un arī laiku”.
Kad mēs kaut ko darām neapzināti, bez klātesamības momenta, tad Adžņa ir “ciet”, bet kad apzināti, kā piemēram, meditācijas nodarbībās, tad čakra ir klātesoša un apzinātības lauks ir paplašināts, uzmanība dziļāka, koncentrēšanās spējas ilgstošākas. Tās visas ir šīs čakras kvalitātes. Tāpēc, jo būtiskāks ir darbs tieši ar šo centru. Intelekts, gribasspēks, izšķirtspēja, caurredzamība, nepieķeršanās – arī tie ir stabili strādājošas Adžņa čakras prāta izpausmes.
Jogā ir uzskats, ka tikai tad, kad šis centrs ir atvērts, cilvēks spēj pārvarēt dzīves duālo dabu, ieraudzīt slēptās patiesības, būtību, savas eksistences galveno ideju, cēloņus un sekas, karmu vēstījumus, visbeidzot, atmosties no nomoda miega. Tā ir ļoti vērtīga pieredze.
Pazīmes, kas var liecināt par centra pastiprinātu aktivitāti:
- prāta asums, lietu izpratne, skaidrība un apskaidrība,
- izpratne par dabu, par sevi, par citiem cilvēkiem,
- spēcīgas apzinātības spējas,
- emocionālā nesatricināmība,
- intuīcija un pastiprināta nojausma, notikumu paredzēšanas spēja,
- spēcīgas vizualizācijas un iztēles spējas,
- augstas intelekta spējas, ģenialitāte,
- viedums, dzīvesgudrība, aktīva iekšējā balss.
Pazīmes, kas liecina par bloķētu enerģijas plūsmu centrā:
- nesakarīga runa, mentālas novirzes vai defekti,
- neorientēšanās situācijās gan fiziski, gan mentāli, gan emocionāli,
- dominējošs racionālisms un “pārloģiskums”,
- iluzora vai vēlmju domāšana,
- apjukums un nespēja saskaņot iekšējo un ārējo pasauli,
- redzes pasliktināšanās, acu kaites,
- galvassāpes un migrēna,
- slikta atmiņa,
- nemiers, trauksme,
- miega traucējumi, bezmiegs, saraustīts miegs, murgi.
Prakses darbam ar Adžņa čakru.
Šīs zemāk minētās prakses pieejamas jebkuram interesentam arī ar minimālu jogs pieredzi. Tās palīdzēs brīdī, kad jāsafokusē prāts, piemēram, pirms uzstāšanās vai kāda atbildīga darba, eksāmena vai brīdī, kad domas drusku jāpiebremzē. Prakses var praktizēt pa vienai, vai arī kā vienu sēriju, kur viena prakse pāriet otrā.
- Piever acis un drusku pacel tās uz augšu, it kā skatītos uz pieri vai precīzāk uz punktu starp uzacīm. Pacenties noturēt tur uzmanību kādas 3-5 minūtes. Ja acis piekūst, nolaid, atpūtini, un tad atkal cel augšā. Vari arī galvu nedaudz pacelt uz augšpusi. To sauc par Shambhavi Mudru.
- Iztēlojies, ka ieelpa notiek cauri uzacu centram, pa vidu starp uzacīm. Elpo dabiski un brīvi. Ieelpa un izelpa notiek tikai un vienīgi cauri šim punktam. Iztēlojies, vizualizē vai sajūti. Pēc 5 minūtēm pārtrauc un drusku pavēro sajūtas vai gaismas aizvērto acu priekšā, ja tādas rādās.
- Centies sajust pulsāciju Adžņa projekcijas punktā starp uzacīm. Ja tas izdodas, vēro šo pulsāciju, šo vibrāciju, šūpošanos vai izplešanās/saraušanās procesu. Ja vēlies vēl pastiprināt efektu, iekrāso katru pulsāciju ar Mantras OM atkārtošanu mentāli vai balsī. Pēc apmēram 5 minūtēm pārtrauc praksi, pasēdi, pavēro sajūtas ķermenī vai elpošanu.
- Tagad saberzē plaukstas, līdz tās kļūst siltas un tad viegli pieskaries sejai, nosedzot acis. Turi tās tik ilgi, kamēr viss siltums no rokām ir atdots acīm. Atkārto procedūru vēl 2 reizes. Tagad mierīgi dodies dienas gaitās. Prāts būs pietiekami uzasināts! Ja tev ir interese apgūt šīs prakses pie pieredzējuša skolotāja, tad raksti uz SoHam meditācija skolu EPASTS.
Atslēgas vārdi: čakra, čakras, Ajna, adžņa, trešā acs, uzacu centrs, prāta centrs, darbs ar prātu, bezmiegs, epifīze, Aum, prakses darbam ar ajna čakru
Average Rating