čakra Višudhi

Čakras. 5. Vishuddhi jeb komunikācijas centrs.

Read Time:7 Minute, 12 Second

Višuddhi čakra

Višuddhi ir kakla centrs, tas ir prānas attīrīšanas centrs. Nosaukums cēlies no vārda Shuddhi, kas nozīmē tīrīt. Tātad centrs, kurā prāna tiek attīrīta un arī atdzesēta, pirms nonāk galvā, smadzenēs. Tāds kā sava veida filtrs un gaisa kondicionieris. Arī par komunikācijas un runas centru to mēdz dēvēt, tā kā tas atrodas balsenes apvidū. Katra čakra vistiešākā veidā ietekmē tuvumā esošos fiziskā ķermeņa orgānus un dziedzerus. Ajna – smadzenes, Anahata – sirdi, Manipura – kuņģi… Kā jau esmu rakstījis iepriekš, čakras nosacīti ir orgāni, tikai tie atrodas smalkajā ķermenī, un smalkais ķermenis hierarhijā ir svarīgāks par fizisko, jo no tā darbības atkarīga fiziskā ķermeņa un orgānu sistēmas veselība! Tā kā čakras ir kas vairāk par orgāniem/dziedzerim – sirdi, plaušām, vairogdziedzeri, epifīzi… Tādēļ pievērsīsim tām zināmu vērību, pat ja šie smalkie orgāni mums pagaidām vēl paliek neredzami…

čakra VišudhiŠī čakra nodrošina tuvumā esošos orgānus un dziedzerus ar dzīvības spēku – prānu. Bloks tajā parasti izpaudīsies kā zināmi traucējumi fiziskajā apvalkā, piemēram bloks Višuddhi var izraisīt balss raustīšanos, nepamatotu aizsmakumu, vairogdziedzera problēmas, bet mentālajā līmenī – nespējā skaidri definēt domas, tukši pļāpāt, melot un tamlīdzīgi.

Višuddhi, Adžņa un Ākaša

Jāpiezīmē, ka arī šī čakra ir cieši saistīta ar prātu un domām, tikai atšķirībā no Ajna, tā ir vairāk prāta ārējā izpausme, kas galvenokārt izpaužas runājot. Spēja formulēt domas, pārliecināt, iedvesmot, uzrunāt – tās visas ir Višuddhi kvalitātes mentālajā līmenī. Klasiskais studenta sindroms “iekšā ir, bet ārā nenāk” ir pazīme, ka Adžņa darbojas labi, bet Višuddhi darbība ir traucēta. Cilvēki, kuriem šis centrs no dabas ir aktīvs parasti izvēlas oratora, aktiera, solista, skolotāja, iedvesmotāja specialitāti. Tā kā centrs cieši saistīts ar Ākāšu, kas savukārt cieši saistīts ar skaņu, arī darbs ar mūziku un skaņu labāk padosies “Višuddhi cilvēkiem”. Bet talants var izpausties arī negatīvā ziņā, kā pārliecinātājs, “ausu aizrunātājs”, “tukšmuldētājs” vai pat krāpnieks. 🙂

Perfekta oratora fenomens

Višuddhi aktivitāte izpaudīsies spējā uzrunāt auditoriju, pie kam, ne tikai uzrunāt, bet arī iedvesmot un pārsteigt. Šis ir viens interesants fenomens, ko esmu novērojis savā laikā apmeklējot jogas nodarbības pie skolotājas Dipikas Ma. Tas ir gan oratoru, gan arī spēcīgu jogu fenomens, un tas izpaužas šādi:  šiem cilvēkiem ir spēja nolasīt kopējo auditorijas atmosfēru, noskaņu, pat “domu telpu”, arī tā mēs to varam definēt. Nezinu vai esat pamanījuši, bet šie cilvēki spēj sniegt atbildes uz jūsu jautājumu, pat tad, ja jūs to neuzdodat balsī! Ar šo es regulāri saskāros pie savas jogas skolotājas. Tev ir jautājums vai problēma, kas tevi nomāc, tu domās iztēlojies, ka šo jautājumu uzdod, tomēr aiz kautrīguma vai citu iemeslu dēļ beigās jautājums paliek neuzdots (balsī netiek, bet domā tiek!!!). Bet tad kaut kādā brīdī, atbildot uz kādu citu jautājumu vai vienkārši klausoties skolotājas runā, šī atbilde atnāk, jautājums tiek atbildēts! Tieši tas pats ir sakāms par harizmātiskiem oratoriem un auditorijas uzrunātājiem! Iespējams šī iemesla dēļ šie cilvēki tik ļoti iedvesmo un mums patīk!

Simboliskais redzējums

ČAKRAS AJNA adžņaBet atgriežoties pie čakras, raugoties no simboliskā viedokļa, kakla centrs ir vieta, kur mēs beidzot spējam atšķirt labo no ļaunā, slikto no labā un attiecīgi rīkoties. Mitoloģiski tas tiek atainots cīņā starp dieviem un dēmoniem, ļaunajiem gariem un eņģeļiem, labo un ļauno – atkarībā no reliģiskās pārliecības. Tātad apziņa ir sasniegusi augstumu, kad šī cīņa mūsos ir galā, labais jeb apzinātība ir uzvarējusi. Ne velti dievu Šivu mēdz dēvēt arī par Nilakanthaya jeb zilkaklaino, jo viņš var izdzert indes okeānu simboliski (sagremot ļauno) un neielaist to savā organismā, izolējot to kaklā, Višuddhi čakrā. Nedaudz vienkāršojot, mūsu ikdienas princips patīk-nepatīk, labais-sliktais, mainīgs-nemainīgs un tamlīdzīgas duālisma izpausmes pārstāj mūs ietekmēt. Mēs esam tam pāri, apzinātība dominē pār loģisko prātu un intelektu, kas visu sadala pa detaļām, dualizē. Tas ir svarīgs sasniegums joga un cilvēka dzīvē.

Nenovecošanās eliksīrs

Kā jau katrai čakrai, arī Višudhi ir pakārtotas vairākas “mazās” čakras, viena no zināmākajām ir Lalana. Tā ir meklējama mutes augšienē jeb aukslējās. To viegli var aktivizēt ar mēles galu, ir pat speciāla jogas Mudra – Khechari Mudra, kas ar šo procesu nodarbojas. Tieši šeit – aukslējās, nonāk speciāls šķidrums jeb nektārs, kas plūst no Bindu, kas ir Sahasrara sistēmas punkts, un tas atrodas pakauša virsotnē, vieta, kur krišnaīti nēsā bizi. Šis nektārs tek uz leju pa smalko ķermeni un nonāk nabas centrā Manipura čakrā. Tur tiek sadedzināts un tādējādi mēs pakāpeniski novecojam. Tāds ir Tantras viedoklis. Ja mēs šo dzīvības eliksīru noturam ķermenī virs Manipuras, tad mēs varam mazināt vai apturēt novecošanās procesu. Tādā veidā daudzi jogi nodzīvo izteikti garus mūžus. Bet, protams, vairumam jogu pagarināts mūžs galīgi nav interesants, tāpēc viņi parasti neizvēlas to vilkt garumā.

astrālais ķermenisAr speciālām praksēm, tai skaitā ar Lalana un Višudhi čakru stimulēšanu, mēs varam šo novecošanās procesu, ja ne apturēt, tad būtiski palēnināt. Arī te ir simbolisms – ja nektārs saglabājas kakla centrā, novecošanās un ar to saistītās likstas, sāpes un bēdas izpaliek, bet tas notiek tikai tad, ja šī čakra mums ir attīrīta un aktivizēta. Mēs dzīvojam prieka un laimes pārņemti. Novecošanās, protams, pakāpeniski vienalga notiek, bet ir saprasts pats būtiskākais, ka noveco un nomirst tikai fiziskais apvalks, viss pārējais  – smalkais un kauzālais ķermenis kopā ar dvēseli saglabājas un turpina dzīvot smalkajās dimensijās, līdz atkal iemiesojas jaunā ķermenī. Pamazām dzīve un novecošanās vairs neliekas tik nomācoša, mēs plūstam pa straume, nevis cenšamies to pieveikt, ar fanātisku “veselīgas dzīves veidu” vai “skalpeļa” palīdzību. Atcerēsimies, ka apturēt dabas procesus, tai skaitā novecošanos nemaz nav iespējams! Vai mums jāpiemin Maikla Džeksona bēdīgais stāsts vai Madonnas brīnumainās pārvērtības, pārtopot par Merelinu Mensonu? 🙂

Pieņemot un samierinoties ar dabas procesiem arī skats uz dzīvi, cilvēkiem un procesiem kļūst skaidrāks un saprotamāks, pieņemamāks. Dzīve uzplaukst! Atverot visas zemāk esošās čakras un šo, iestājas neatgriezenisks progress pretī apskaidrībai. Apgaismība kļūst tikai par laika jautājumu.

Šī čakra ir saistīta arī ar virkni pārdabisku spēju, jogā dēvētu par Siddhis. Telepātija, domu lasīšana, nefizisku būtņu redzēšana, nākotnes paredzēšana, astrālie ceļojumi, neēšana un nedzeršana ilgu laika posmu, neticama ķermeņa atjaunināšanās un nenovecošana – tas viss ir kā bonuss pie aktivizēta un atvērta kakla centra.

Čakras simbolika un atrašanās vieta

Bindu čakraČakru veido 16 violetas krāsas ziedlapas, tās centrā ir apaļš balts Mēness, tas simbolizē Ākāša elementu, un nektāra pile, par kur jau rakstīju iepriekš. Ākāša ir pats svarīgākais no 5 pamatelementiem, kas veido Visumu un arī mūs. Tas arī pamato ar šo čakru saistītās ezotēriskās un pārdabiskās spējas.

Čakras projekcijas punkts ir kakla bedrītē, bet pati čakra ir tajā pat līmenī muguras pusē, mugurkaulā. Savukārt, čakras bidža jeb sēklas mantra ir Ham, izrunā nedaudz nazāli  – Hang. Saistītais maņu orgāns ir ausis – dzirde. Tādējādi Nada joga jeb skaņas joga ir ļoti cieši saistīta ar šo centru. Saistītais darbības orgāns – mēle un runa.

Pazīmes, kas var liecināt par čakras aktivitāti un traucējumiem.

Čakra aktivizēta:
 • augstas intelekta, uztveres spējas,
 • intuīcija, gudrība,
 • diplomātijas spējas, draudzīgums, radošums, daiļvārdība,
 • spēja visur justies mājīgi, pielāgoties,
 • harizma, uzrunāt un sadzirdēt spēja,
 • ekstrasensorās spējas,
Čakra bloķēta:
 • Manipura
  Viss par Manipura čakru
 • vājas komunikācijas spējas, pļāpīgums, tukšsmuldēšana un raustīta valoda,
 • “sauss” intelekts un emocionālās inteliģences trūkums,
 • citu cilvēku pārtraukšana, rupju vārdu lietošana, pēdējā vārda nepieciešamība,
 • nespēja aizstāvēt viedokli, nedrošs vai bikls balss tembrs,
 • muļķība, prāta un domāšanas defekti,
 • melīgums, melošanas mānija,
 • vairogdziedzera problēmas, balss aizsmakums,
 • savilkti pleci un dzirdes traucējumi.
Višudhi aktivitātei raksturīgas pazīmes:
 • komunikācija, kvalitatīvas attiecības bez pieķeršanās un savtīguma,
 • spēja padarīt lielu darba apjomu, pacelt lielus projektus,
 • vizionārisms, novatorisms,
 • muzikālums, radošums, iedvesmotspēja.

Prakse Višuddhi aktivizēšanai:

 1. čakra sahasraraApsēdies komfortablā jogas Āsanā vēlams ar sakrustotām kājām, piever acis, iztaisno muguru, atslābini seju un sajūti komfortu.
 2. Mirkli pavēro elpu, tad mentāli pieskaries un sajūti punktu kakla bedrītes apvidū. Iztēlojies, ka ieelpa/izelpa notiek caur šo iedomāto punktu.
 3. Ja iespējams, pārslēdz Ujjayi jeb “kakla”/”šņācošās elpas” metodi, vai vienkārši iztēlojies, ka gaiss tiek ieelpots/ievilkts un izelpots/izstumts caur kaklu un centies sadzirdēt vieglu elpas skaņu. Noturi uzmanību pie skaņas.
 4. Elpas tempu ieteicamas palēnināt un pagarināt. Arī mēli vari pacelt uz augšu, ideālā gadījumā tai jāpieskaras aukslējām.
 5. Ar uzmanības un elpas palīdzību savieno kakla bedrīti (čakras projekcijas punktu) ar punktu identiskā augstumā mugurkaulā, tas ir čakras Višuddhi atrašanās punkts (apmēram 1-2 cm ķermeņa iekšpusē, muguras skriemeļos.)
 6. Lēnam elpo caur šo iedomāto taisno līniju – pasāžu, kas savieno abus šos punktus.
 7. Pēc apmēram 5 minūtēm pārtrauc praksi, un tad centies sajust pulsāciju čakrā vai kakla bedrītē. Uzmanīgi vēro šo pulsāciju un noturi uzmanību vēl kādas 5 minūtes, ja domas klejo, tad pievieno Mantru Ham (izrunā nazāli – Hang), domās iekrāso katru pulsāciju ar šo skaņu.
 8. Tad pārtrauc un vēl pāris minūtes pasēdi, vērojot krāsu, gaismu, formu un kustības spēli aizvērto acu priekšā. Ja nekas nerādās apziņas ekrānā, nekas, mazliet pasēdi un tad – esi gatavs pārliecināt un iekarot pasauli! 🙂

 

Čakras. 6. Ajna jeb prāta centrs.

Atslēgas vārdi: čakra, čakras, čakra vishuddhi, Višudhi, kakla centrs, nenovecošana, apskaidrība,  novecošanas apturēšana, mūžīgā jaunība,  joga, čakru atmodināšana, pārdabiskas spējas, labs orators, prakses čakru atvēršanai, višudha

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?