čakras Manipura, nabas čakra

Čakras. 3. Manipura jeb tavs enerģijas un veselības centrs.

Read Time:7 Minute, 42 Second

Manipura čakra

Manipura ir dārgumu pilsēta, tā mēs varētu tulkot šo sanskrita vārdu. Tibetiešu tradīcijās to dēvē par mani padma jeb dārgumu lotossziedu. Citkārt arī nabas čakru, jo tiešu tur atrodas centra projekcijas punkts. Manipura ir mūsu prānas un enerģijas centrs – iekšējais HES. Un šī hidroelektrostacija darbojas visu laiku, nodrošinot mūsu organismu, orgānu sistēmas, orgānus ar enerģiju un spēku, ar dzīvības procesu. Tieši no Manipuras prāna tiek izplatīta pa visu ķermeni. Tā ir kā iekšējā Saule, kas apstaro planētu Zemi un visu Saules sistēmu. Manipura ir arī labas veselības, dinamisma, aktivitātes, gribasspēka un sasniegumu slēdzis mūsu smadzenēs, bet arī ego izpausmes virzītājs.

Mūsu enerģijas centrs

manipura čakraTas, ar kādu enerģijas līmeni mēs “iesim pa dzīvi”, noteiks šī mūsu iekšējā uguns aktivitāte. Vai ugunīgi un ar jaudu, vai bezspēcīgi un bez iekšējās dzirksts. Tāpēc teju vai visas jogas skolas un jogas virzieni nabas centram pievērš mega lielu nozīmi. Jo, ko gan var paveikt jogas praktizētājs, kuram nedeg iekšējā liesma & ir maz enerģijas? Zems enerģijas līmenis savukārt nozīmē milzīgu iekšējo pretestību jebkurai savas dzīves izpausmei, negatīvismu, zemu motivācijas un ieinteresētības līmeni, žēlošanos par pasaules netaisnību, un kas vēl svarīgāk – sliktu veselību. Jā, mēs visi dažreiz pažēlojamies, bet te ir runa par konstantu prāta stāvokli “viss slikti”. Ja šajā situācija sazīmē sevi, tad tas nozīmē, ka pienācis laiks ķerties klāt Manipuras praksēm – iedegt iekšējo uguni! Te gan jāpiezīmē, ka ar uguni joki mazi, pārmērīga Manipuras “ekspluatēšana” var novest pie galējībām – kontrolfrīki, egoistiski karjeristi un caursitēji pa jebkuru cenu, ir otra galējība!

Tāpēc aktīva un sabalansēta Manipura ir ne tikai jogas praktikanta “must have”, bet arī jebkura mūsdienu cilvēka nepieciešamība, lai dzīvotu, sadzīvotu un piedzīvotu līdzsvarotu un pilnvērtīgu dzīvi. Teorētiski mēs varētu visas mūsu nodarbības veltīt tikai šai čakrai un tas nestu gan labu rezultātu praktizētajiem un arī  kompānija mums būtu daudz lielāka, jo Manipuras iedarbība ir samērā ātra un sajūtama, bet, tad tas praktikantu, iespējams, aizvestu nepareizā virzienā – tas būtu egoisma, augstprātības un paaugstinātas pašapziņas triumfs, garīgās attīstības vietā. Ar to jau nodarbojas fitnesa studiju “jogas”, “power jogas” un dažādu individuālo aktīvistu, piemēram “Jogita joga” vai “Joga ar Serjogu” 🙂 un tamlīdzīgi entuziasti! Lai viņiem veicas!

Čakras atrašanās vieta un simboli

čakras Manipura, nabas čakraČakras projekcijas punkts ir naba vai nabas apvidus, pati čakra ir nabas augstumā mugurkaula skriemeļos, proti, tur mēs šo centru cenšamies sajust. Kā jau zināms, čakra neatrodas fiziskajā, bet gan smalkajā jeb psihiskajā ķermenī vai dimensijā.

Centrs ir cieši saistīts ar gremošanas sistēmu un to orgāniem. Kuņģis pārstrādā ēdienu enerģijā, savukārt čakra regulē kuņģa un visu tuvumā esošo orgānu enerģijas piegādi, līdzīgi, kā HES nodrošina ar elektrību mūsu mājas. Apetītes trūkums vai pārmērīga apetīte var signalizēt par traucējumiem Manipuras centrā, un līdz ar to gremošanas sistēmā.

Sanskrita alfabēts mūsu ķermenī

Čakru parasti attēlo dzeltenā tonī kā lotosa ziedu ar 10 ziedlapām. Tā iekšpusē atrodas uguns elementa simbols – sarkans trīsstūris ar virsotni uz leju. Bidža Mantra jeb centru aktivizējošā skaņa ir Ram (izrunā mazliet nazāli ra(m)ng). Kā jau visās čakrās uz katras ziedlapas atrodas kāds sanskrita alfabēta burts. Un tas ir patiesi interesanti, ka sanskrita alfabēts – visvecākais cilvēcei zināmais alfabēts, ir nevis izdomāts, bet “ieraudzīts” jeb citiem vārdiem sakot, tas jau ir bijis pats par sevi, to nav radījis cilvēks, bet daba vai Dievs to jau ir ielicis mūsos iekšā! Proti, jogi dziļās meditācijas stāvoklī ieraudzīja šīs čakras ar visām ziedlapām un “ķeburiem” uz tām, kā arī saklausīja katram ķeburam pievienoto skaņu. Pa visām 6 čakrām kopā ir 50 ziedlapas – uz katras cits burts – tie kopā arī izveidoja sanskrita alfabēta burtus un skaņas!

Manipuras Tanmatra, Prāna un Guna

Čakrai pievienotais maņu orgāns ir acis, arī iekšējā; darbības orgāns – kājas. Tanmatra jeb šī maņu orgāna pamatfunkcija – redze. Acis ir tikai fizisks orgāns, pašu procesu nodrošina Tanmatra jeb smalkā ķermeņa kvalitāte – spēja redzēt un ieraudzīt. Jo aktīvāka Manipura jo labāka redze, pie kam arī “smalkā”, proti, spēja “redzēt cauri”, spēja paredzēt, spēja saprast, spēja nojaust… Visos šajos gadījumos mēs runājam par Manipuras Tanmatru – redzi. Tāpēc bez aktīvas Manipuras mēs neko daudz neredzēsim apziņas ekrānā aizvērto acu priekšā, un vēl mazāka iespēja mums būs ieraudzīt dzīves patieso ainu, realitāti. Tiesa, ne vienmēr to mēs vēlamies saskatīt, vai ne?

Anahata čakraDominējošā Guna, kā jau viegli varam nojaust, ir Radžas jeb aktivitāte. Piesaistītā prānas forma – Samāna vayu – siltuma, enerģijas un pārtikas vielu izplatītāja pa ķermeņa sistēmu. Samana atrodas starp uz augšu plūstošo Prānu vayu un uz leju plūstošo Apanu. Ar speciālām jogas praksēm visas šis 3 prānas formas tiek savienotas. Tālāk notiek milzīga siltuma un enerģijas koncentrēšanās Manipura centrā, kas aktivizē un atmodina šo centru. Jogiem, kuri ir sasnieguši meistarību darbā ar Manipuru, sevišķi daudzi ir tā dēvētie Hatha jogi, ir perfekta veselība, perfekta ādas krāsa, mirdzošas acis un milzīgs darīt un izdarīt spēks.

Evolūcija līdz Manipurai

Dažādās Tantras un atsevišķās budisma skolās nereti šis centrs tiek uzskatīts par vietu, kuru aktivizējot, tiek pamodināta Kundalinī enerģija. Ja apziņas līmenis ir pacēlies un nostabilizējies Manipurā, tad tas izpaudīsies ilgās vai alkās pēc kaut kā augstāka, pēc jogas (īstās jogas), pēc garīgām praksēm, pēc savas garīgās evolūcijas. Citiem vārdiem sakot, ja joga tev nav tikai vakara rutīna fitnesa centrā, ja joga tev nav glābšanas salmiņš no slimībām, trauksmes, nomāktības vai garlaicības, ja joga tev nav stila, modes un atšķirības zīme, bet kas vairāk, tad ļoti iespējams, tu jau esi Manipuras attīstības līmenī, un čakra jau ir aktīva. Tad tas ir tavs dominējošais centrs. Es domāju, ka vairums nopietnu joga praktizētāji jau ir šeit vai pat vienu pakāpienu augstāk – Anahatā.

Bet vairums cilvēku atrodas starp Mūladharu un Svadhistanu, starp bailēm un baudām, starp drošības meklējumiem un pārmērībām. Citiem vārdiem sakot – dzīvo neapzināti. Sasniedzot un noturoties Manipurā, jo var arī nokrist atpakaļ uz leju, daudzas lietas par sevi un dzīvi kļūst skaidrākas, no prāta pleciem tiek nocelta liela smaguma nasta, neirožu, kompleksu un stereotipiskās domāšanas formā, ilgas pēc garīguma lēnām ņem virsroku un apziņa maina savus apmērus un paradumus. Tā izplešas un noskaidrojas. Zināma iekšēja harmonija un spēks tiek piedzīvots, bet perfekta veselība ir tikai tāds sīks blakus efekts!

Pazīmes, kas var liecināt par čakras aktivitāti un traucējumiem:

čakra VišudhiJāpiezīmē, ka Manipuras cilvēkiem ir raksturīga mērķtiecība, orientācija uz panākumiem (sporta un biznesa jomā), darīšana un sevis apliecināšana. Tipisks, bet negatīvs paraugs ir vidējā līmeņa menedžeris, uzņēmējs, direktoriņš, kurš visu savu libido ir ielicis biznesa ambīciju un varas sasniegšanā. Bizness viņam ir visa dzīve, un lai Manipurā saglabātos spēks, enerģija tiek ņemta no blakus esošajām čakrām, parasti Anahatas, kā rezultātā šie cilvēki ir bez jebkādām cilvēcīgām emocijām, bez kauna un bez jūtām, tikai bizness, tā teikt. Bet, ja Anahatā enerģijas nav ko paņemt, tad tā tiek ņemta no Svadhistanas – tas ir uz seksuālās enerģijas rēķina, ar visām no tā izrietošajām sekām! Interesanti, ka šie cilvēki parasti ir neliela auguma, un ar nedaudz uz priekšu izvirzītu vēderu (tam nav obligāti jābūt “alus vēderam), vienkārši naba (tātad Manipura) kā ķermeņa pats svarīgākais, uz priekšu virzošais punkts. 🙂

Čakra aktivizēta:

 • Laba vai pat teicama veselība.
 • Spēja sasniegt nospraustos mērķus, saglabājot cilvēcīgumu.
 • Veselīga pašpārliecinātība un pašapziņa, veselīgs ego.
 • Drosme ķerties klāt un realizēt “lielās lietas”.
 • Drosme pateikt “jā” un “nē”, “iekšas”.
 • Spēja pieņemt lēmumus un tos īstenot,
 • Spēja saskatīt iespējas un problēmas, redzēt dziļāk notikumus un procesus.
 • Gribasspēks un varēšana, “ugunīga”, dzīvelīga un silta persona.
 • Laba redze, labi funkcionējoša gremošanas sistēma.

Čakra bloķēta vai daļēji ciet:

 • uguns elements agniSlikta veselība, gremošanas sistēmas orgānu traucējumi.
 • Pārmērīga vai nepietiekama apetīte, diabēts, aizcietējumi.
 • Enerģijas, mērķu, sasniegumu deficīts.
 • Varas kāre, dominance, karjerisms, egoisms, mobings, bosings.
 • Lielummānija, “iešana pār līķiem”, iedomība, lepnums.
 • Kontrolfrīka sindroms, agresivitāte, “uguns spļaušana”.
 • Mīlestības, jūtu un iejūtības deficīts.
 • Pārspīlēti zema vai pārspīlēti augsta un samākslota pašapziņa.
 • Enerģijas un spēka trūkums, hroniskais noguruma sindroms, salīgums.
 • Noteiktu mērķu un virziena trūkums, psiholoģiska “iestrēgšana”.
 • Slikta redze.

Prakse uguns centra attīrīšanai un  aktivizēšanai.

Kapalbhati, Bhastrika un Surya Bhedan Prānajamas, Agnisar Kriya, Naudi, Surya Namaskar, dažādas uz sāniem liecošās jogas Āsanas.

Te video ar Bhastrika Prānajamas apmācību – perfekta prakse čakras aktivizēšanai un labai veselībai.

 

Prakse čakras aktivizēšanai – “vēdera elpošana” + Surya Bheda Prānajama.

 • altāris jogāIekārtojies pozā, iztaisno muguru un noskaņojies praksei. Pavēro ķermeni un elpošanu kādas pāris minūtes.
 • Pievērs uzmanību elpas radītajai kustībai vēdera apvidū. Ieelpa – vēders izplešas, izelpa – saraujas. Piesien prātu šai kustībai nabas apvidū, noturi uzmanību. Ja vēdera kustība nav viegli sajūtama, tad ar presīti piepalīdzi, pie ieelpas izplešot vēdera muskuļus, pie izelpas ieraujot vēderu nedaudz uz iekšu. Pēc 5 minūtēm pārej pie nākamā punkta.
 • Ar labās, ja esi kreilis, tad ar kreisās rokas gredzena pirkstu viegli piever kreiso nāsi, vidējais un rādītājpirksts pieskaras punktam starp uzacīm un elpo tikai caur labo deguna pusi. Ieelpa un izelpa notiek tikai caur labo nāsi! Uzmanība uz vēdera kustību saglabājas. Pēc 5-10 minūtēm pārej pie pēdējā punkta.
 • Nolaid roku, pārstāj fokusēties uz nabas kustību un vienkārši pavēro sajūtas un gaismu/krāsu/formu spēli aizvērto acu priekšā. Ja nekas nerādās, tad pievērs uzmanību nabas apvidum un centies sajust tur siltumu, kustību, vibrāciju. Tad pēc pāris minūtēm pakāpeniski pārtrauc praksi, pievērs uzmanību ķermenim un elpai, pakustini rokas, kājas, pastaipies, kārtīgi saberzē rokas un viegli pieskaries ar tām nabai, paturi un sajūti siltumu. Ja siltums ir sajūtas, tad tavas baterijas ir uzlādētas, atliek tikai dodies iekarot pasauli! 🙂

 

Čakras. 4. Anahata jeb emociju centrs.

mobings, bosings, direktoriņš,  manipura, čakras, nabas čakra, enerģija, kā vairot enerģiju, spēks, mērķtiecība, sasniegumi, gremošanas sistēma, joga, laba veselība, prāna, prānajama, neatlaidība, spēks, jogas čakras

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?