Bhakti joga

Bhakti joga.

Read Time:9 Minute, 42 Second

Kas ir Bhakti joga?

Turpināsim aplūkot dažādas jogas sistēmas un šoreiz pievērsīsimies Bhakti jogai. Bhakti jogu mēs varam dēvēt par pielūgsmes vai emociju menedžmenta jogu. Hatha jogā mēs strādājam ar ķermeni un enerģijām, Radža jogā ar prātu, Karma jogā ar rokām, darbību un attieksmi, bet Bhakti jogā darbs notiek ar emocijām un “sirdi”. Tas ir process, kurā mūsu emocionālā pasaules pārveidojas burvīgā un dievišķā pieredzē. No negatīvā uz pozitīvo; no negācijām uz radošu izpausmi; no tumsas uz dievišķo gaismu.

Bhakti jogaEmocijas mēs uztveram ar sirds, pareizi? Emocija ir doma + liels daudzums prānas/enerģijas, un Bhakti jogā mēs šo “emociju enerģiju” kopjam un virzām pozitīvā un gaišā izpausmes veidā, konvertējot negatīvās emocijas un pārvēršot tās labdabīgā un gaišā izpausmē. Mēs prioritējam tādas emocijas, kā iejūtība, līdzjūtība, mīlestība, pateicība, labestība, labvēlība…

Protams, mums uzkrājas arī daudz negatīvo emociju un, ja mēs tās netransformējam, bet apspiežam, tad tās uzkrājas un vienā brīdī kā lavīna “uznāk augšā” no zemapziņas dzīlēm. Tad nav labi, vai ne? Bhakti joga mums palīdz emocijas izpaust, neapspiežot, pozitīvā vai vismaz civilizētā veidā! Ieguvējs no tā, pirmkārt, jau ir pats cilvēks; otrkārt – apkārtējie. Viss sākas mūsos. Mums nebūtu karu un militāru konfliktu, ja daži ietekmīgi ļaudis spētu savas emocijas, dusmas, naidu un aizvainojumu konvertēt lietderīgā un pozitīvā formā. Bet bez darba ar sevi tas nenotiks!

Mazais cilvēciņš

karma jogaNegatīvo emociju pamatā ir mūsu iekšējais mazais cilvēciņš – saukts par ego, kurš vēlas būt pārāks par citiem, atšķirties, izcelties, būt īpašāks, saņemt īpašu attieksmi… Ar ego es te domāju centrēšanos sevī, sava nozīmīguma izcelšanu citu priekšā un, protams, savu negatīvo emociju neslēptu izpaušanu. Atcerēsimies, ka dabas priekšā mēs visi esam vienlīdzīgi, un jogas process šo ideju pastiprina – vienotības sajūtu; kopdarbību, sāncensības vietā; labestību, naida vietā!

Ego ir kā tāds neglīts un nedabisks plastmasas zieds. Un kas vēl vairāk sarežģī šo problēmu, ir tas, ka mēs nelabprāt šo ego redzam sevī, bet ļoti viegli un ātri pamanām citos! Bhakti joga ir prakse, ar kuras palīdzību mēs lēnām no šī neglītā pīlēna tiekam vaļā, dodat vietu dabiskam un  skaistam iekšējam lotosa ziedam. Tas ir Bhakti jogas process. Tā mēs varam kļūt par savu “labāko versiju”, ja vien vēlamies!

Mēs iemācāmies filtrēt un menedžēt savas emocijas, savas ego izpausmes. Jo mūsu uzvedība ikdienā ir tikai mūsu iekšējā satura izpausme. Ja iekšēji esam tīri un mūsu saturs ir izkopts, mūsu emocijas virzītas gaišā veidā, tad arī mūsu izpausme būs tieši tāda,  – tad mēs būsim kā skaists zieds, kas izstaro brīnišķīgu aromātu! Ja mēs neiemācāmies menedžēt savas emocijas, ļaujamies visam negatīvajam, tad tas aizved pie ļoti neglītas un nepatīkamas dzīves, pie strīdiem, konfliktiem un ciešanām, un šis apburtais aplis turpinās.

Bhakti, dievības un krišnaīti

krišnaītiVārds Bhakti ir tulkojams kā mīlestība, tādējādi Bhakti joga ir savienošanās ar mīlestību. Mēs izkopjam šo spēju mīlēt pa īstam, bez nosacījumiem, un te mums talkā jāņem kāda dievība vai vienkārši kāds spēks, kas ir augstāks par mums. Reliģijā to dēvē par dievu, jogā tā ir tīrā apziņa, pirmatnējā apziņa, pirmatnējais radības avots vai kāda konkrēta dievība, kas iemieso šo pirmatnējo spēku. Katrā ziņā šis spēks ir kas daudz augstāks par mums. Un tad mēs mācamies šo dievību vai spēku saprast un mīlēt. Dievība ir spēks, kas nekad nebeidzās, kas nekad mūs nepamet, tādēļ tās ir uzticamas “ilgtermiņa” attiecības.

Šis nav ceļš kuram katram, šis ir ceļš cilvēkiem, kuriem sirds ir pilna ar šo mīlošo spēku, un kuri ir gatavi to virzīt dievības un citu cilvēku virzienā. Zināmākie Bhakti jogas pārstāvji ir Buda, Krišna, Jēzus Kristus, Rāma, Dalailama. Piemēram, krišnaīti, – viņi ir klasiski Bhakti jogas paraugi. Dievs Krišna ir viņu dievība, kas tiek pielūgta, godāta un vienmēr ar viņiem  klātesoša. Vai tas nozīmē, ka viņi nemīl nevienu citu, pat savus ģimenes locekļus? Nē, taisni otrādi, attīstot mīlēšanas prasmi, viņi iemācās mīlēt arī savu ģimenes locekļus pa īstam, bez aprēķina, bez kalkulācijām. Patiesībā, tā nemaz nav īsta mīlestība, ja tur klāt ir aprēķins, kalkulācija – “kā tu pret mani, tā es pret tevi” vai arī bailes un pieķeršanās, no sērijas “bez tevi nespēju dzīvot”. Arī tā nav nekāda mīlestība, bet atkarība un pieķeršanās. Ja mīlestību no naida šķir viens solis vai doma, tad tā ir neīsta, nenobriedusi mīlestība, un tas nozīmē, ka cilvēks nemaz nezin ko nozīmē mīlēt pa īstam, tas nav izaudzis līdz īstai mīlestībai. Dzīve tiek dzīvota nepilnīgi un iekšēja piepildījuma sajūta nav iespējama, nav iespējams piedzīvot dzīvi kā brīnišķīgu procesu. Tad ir jāsāk mācīties mīlēt, tam ir domāta Bhakti joga!

Izteikšu hipotēzi, ka vairums depresijas, nomāktības un nepiepildījuma sajūtas pamatā ir tieši šī nemācēšana mīlēt pa īstam! Dzīve tiek nodzīvota nepilnīgi! Protams, tas novedīs pie neapmierinātības, nepiepildījuma sajūtas un depresijas! Paskatieties uz krišnaītiem – tie ir priecīgi un laimīgi cilvēki. Kāds varbūt domā, ka viņi ir traki, bet patiesība viņi ir iemācījušies mīlēt un priecāties pa īstam! Tāpēc arī prieks un laime staro no viņiem. Viņi mīl, mīl pa īstam ar visu sirdi un dvēseli, pat ja viņi to dara mazliet pārspīlēti! To sauc par Bhakti procesu! Protams, lai iemācītos mīlētu, jāsāk ar to, ka jāprot pieņemt, saprast un mīlēt sevi. Uzsvēršu – sevi, nevis savu ego. Tur ir liela atšķirība!

Pavediens

kas ir Hatha joga?Un tieši tāds ir Bhakti jogas uzdevums – pievērst jūs kādam, ko jūs spējat mīlēt bez pieķeršanās, bez nosacījumiem, bez pārmērīgam dusmām un naida. Tāpēc šajā “treniņā” nelīdzēs ne ģimenes locekļi, ne bērni, jo kaut kādā brīdī jūs jutīsiet, ka nesaņemat atpakaļ doto, un tad mīlestība ātri pārvērtīsies par dusmu, aizvainojuma, greizsirdības vai naida enerģiju. Tāpēc arī dievība, kas neizprovocēs jūs uz šādām jūtām. Kad jūs iemācīsieties mīlēt dievību, tad arī jums daudz vieglāk ies ar savu tuvinieku mīlēšanu! Tā darbojas sirds jogas mehānisms! Pie kam, tas ir visātrākais ceļš uz piepildījumu un laimi! Ne ar ķermeni, ne prātu, ne intelektu, ne ar darbu šo stāvokli nevar sasnieg tik ātri, kā ar sirdi. Atliek tikai to atvērt, bet šādu “drosminieku” ir gaužām maz, – “ko par mani padomās?”, “a ja nu domās, ka esmu tāds vai šitāds, tad jau labāk ciest…” Jā, Bhakti process nav kas tāds, ko mūsdienu sabiedrībā viegli akceptēs, tomēr tas ir drosmīgo, meklētāju un nobriedušo cilvēku/dvēseļu ceļš!

Pielūdzot dievību jūs lēnām iemācāties pazemību, padevību un jūsu ego noplok, tas kļūst caurspīdīgs, jūs kļūstat par brīnumainu un visu iemīļotu būtni. Tad Bhakti process ir uzdevies! Dziļākajā būtībā mūs piepilda tieši došana un kalpošana, nevis ņemšana un grābšana. Paskatieties uz miljonāru sejas izteiksmēm, kad viņi nepozē, tās ir neglītas, alkatīgas un pats galvenais  – neapmierinātas un nelaimīgas sejas, pat ja tiek maskētas ar mākslīgā smaida masku, – tie ir nelaimīgi cilvēki, jo alkatības dzīti, viņi ir pazaudējuši patieso dzīves pavedienu, pazaudējuši spēju just, dāvāt un mīlēt. Vai jūs arī gribat būt nelaimīgāko un nemīlētāko cilvēku sarakstā? Padomājiet labi…

Kalpošana

joga antijogaAtslēgas vārds ir kalpot. Ja kādu tas mulsina, tad jebkurā gadījumā dzīve ir par kalpošanu. Vai jūs kalpojat savam darba devējam, vai ģimenei, vai karjerai – jūs vienalga kalpojat. Ja tā ir nauda, vara, slava vai izklaidei, jūs tik un tā kalpojat. Un tas pamatā nozīmē, ka jūs kalpojat savam ego, tam neglītajam plastmasas lotosa ziedam. Un atceries – tavam ego vēlmes nekad nebeidzās  – nekad. Tad atliek tikai saprast un apdomāt, kam tad īsti ir vērts kalpot tā pa īstam ar sirdi?

Swami Satjananda ir teicis, ka Bhakti ir dievišķā dāvana, pateicoties kurai, jūs pārvarat visus šķēršļus un piedzīvojat vienotību ar dievu un pārējiem cilvēkiem. Tas ir piepildījuma un iekšējas laimes stāvoklis.

Kādas prakses mums piedāvā Bhakti joga?

 • Pati galvenā prakse ir mantru skaitīšana. Izvēlies dievību un tai atbilstošo mantru vai universālo Visuma mantru OM, un skaiti ar sirdi un dvēseli katru dienu no rīta un vakarā. Ja ir iespēja, dodies uz kādu nopietnu jogas skolu vai pie spēcīga joga un palūdz iniciāciju mantras jogā, lai mantra tiek atvērta un esi savienots ar dievības enerģiju.
 • Pirms gulēšanas īsi pārskrien cauri dienas notikumiem, un ja ir atgadījusies kāda nelāga situācija, ir sanācis kādu aizvainot, tad domās lūdz piedošanu un pārdomā situāciju, kā būtu bijis rīkoties pareizi, lai neviens neciestu. Un paslavē sevi un pasakies dievībai par labajām un patīkamajām lietām, kas ar tevi atgadījās dienas laikā. Tādas noteikti netrūkst, vai ne?
 • Pratipaksha Bhavana, kad mēs negatīvās emocijas aizstājam ar pretēju, pozitīvo emociju, tādējādi mēs menedžējam emocijas enerģiju. Piemēram, esi uz kādu sadusmojies, tad dusmas nevis apspied, bet aizstāj ar līdzjūtību un mīlestību. Pārākuma sajūtu ar pazemību un greizsirdību ar piedošanas un līdzi jušanas emociju. Jā, jā, tas nav viegli, bet tas ir reāls veids, kā strādāt ar šīm negatīvajām emocijām. Savādāk mēs tiksim ievilkti negatīvo emociju mākonī, un vēlāk tas radīs daudz ciešanu mums un apkārtējiem. Mūsu paradumi mainās lēnām, bet pamazām ar kaut ko sākot, mēs varam iemācīties emociju menedžmentu.
 • Satsangs jeb gudru un apgarotu cilvēku runu klausīšanās, vai uzturēšanās viņu klātbūtnē. Piemēram, Jogananda, Sadhguru vai Dalailamas vai kādu citu spēcīgu jogu runu klausīšanās, ieklausīšanās un apcere.
 • Seva jeb palīdzēšana, kalpošana bez atlīdzības. Mēs palīdzam cilvēkiem, kam tas ir nepieciešams, neko neprasot un negaidot pretī. Arī suņu patversmes apmeklējums, ēdiens un pastaiga ir Sevas forma, ko varam praktizēt. Ziedojumi, labdarība no sirds bez aprēķina.
 • Būt vienkāršam un dabiskam, neizlikties par pārāk svarīgu vai nopietnu personu. Tas ir darbs ar ego, ar maskām; Bhakti jogā mēs mācamies novilkt maskas un būt dabiski.
 • Regulāri atcerēties par savu Ishta Devata – izvēlēto dievību un mantru. Mantru varam skaitīt arī darba laikā, ceļā, jebkurā brīva brīdi, vienkārši domās.
 • Spēja saskatīt dievišķo sevī un apkārtējos, katrā cilvēkā, arī negantajā darba kolēģī vai kaimiņā! Mēs visi esam vienoti ar kopēju telpu – planētu Zeme, ar gaisu, ko visi ieelpojam un izelpojam, un ar dievišķo mūsos un apkārt.
 • Spēja jeb māksla būt apmierinātam ar to, kas jau ir, kas ir dots un sasniegts. Būt ar to mierā un neļauties alkatībai pēc vēl, un vēl, un vēl…

Nada jogaKad mūsu emociju kvalitāte uzlabosies un mēs iemācīsimies mīlēt, mīlēt apkārtējos un savu dievību, tad pasaule, apkārtējie un dievība mums atbildēs ar to pašu, un to ir vērts piedzīvot, praktizējot sirds jogu! Vai tu zini vēl lielāku spēku par mīlestību?

Kā jau minēju, Bhakti joga ir aicinājums, to nav tik viegli apgūt, ja nav no dabas dota tendence uz pielūgsmi. Bet ja tiek regulāri meditēts, praktizēta Radža joga, kuras galvenais uzdevums ir iemācīties meditēt, tad šis Bhakti process notiek pats no sevis, nekas nav jāpraktizē, meditācija jūs tur aizvedīs, kā iekšēja izpratne un tieksme pēc dzīves, savas vietas tajā un dievišķā izprašanas!

Bhakti jogā, kā citās jogās, svarīgi ir neko uzreiz negaidīt, strādāt pacietīgi. Tiklīdz tu sāc gaidīt rezultātu, tā fokuss no procesa pāriet pie rezultāta, un ja rezultāts neseko ātri, tad entuziasms noplok, process palēninās vai pat apstājās.

Pazīmes, kas liecina, ka Bhakti joga sāk iedarboties:

 • jogas vingrojumiPieaug domu un emociju apzinātība, cilvēks sāk pamanīt, ka viņa uzvedība un reakcijas atkārtojas un parasti tās izraisa noteiktas situācijas.
 • Emocijas un sajūtas tiek apzinātas ikdienas situācijās, tās vairs nav spontānas un instinktīvas, vairāk apzinātas un kontrolētas.
 • Spēja nepiekrist, strīdēties, vienlaikus neļauties negācijām un negatīvam emocijām nomākt situāciju.
 • Pozitīvās emocijas dominē, negatīvās emocijas parādās retāk, to intensitāte samazinās.
 • Pieaug spēja just līdzi, ieklausīties un saprast līdzcilvēkus.
 • Draudzīgums un sapratne pieaug gan ģimenes, radu un draugu lokā, gan ārpus tā.
 • Pieaug vēlme palīdzēt citiem, nešķirojot, atbalstīt, rūpēties, pateikties, paklanīties.
 • Parādās spēja nešķirot cilvēkus pēc “patīk/nepatīk” principa, pēc sasniegumiem, materiālā stāvokļa, statusa, citiem mākslīgiem kritērijiem.
 • Pieaug miera, harmonijas un apmierinātība sajūta.

Kļūt par Bhakti jogu nozīmē būt kā ābelei – dāvāt burvīgus ziedus, aromātus un vēlāk arī augļus. Ābele neko pati sev neņem, tā tikai dāvā un iepriecina! Tas ir Bhakti jogas process. Bhakti joga ir cieši saistīta ar Radža jogu, tas ir  – ar meditāciju. Jo vairāk laika tu pavadi meditējot – kvalitatīvi meditējot, jo Bhakti process ātrāk attīstās un notiek pats no sevis. To nevar nepamanīt, vai ne?

Radža joga

Bhakti, bhakti joga, mīlestība, mīlēt, iejūtība, līdzjūtība, emocijas, emociju vadīšana, meditācija, dievības, dievs, krišnaīti, ego, kalpošana, Buda, satsangs, garīgā izaugsme, pilnveidošanās, garīgums

Happy
Happy
100 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?