Bailes, jogas skatupunkts

Bailes. Jogas skatpunkts.

Read Time:5 Minute, 31 Second

Bailes.

Bailes ir pazīstamas katram no mums. Parasti tās ir vai nu reālas vai izdomātas. Tikai 5% ir reālas bailes un tās ir nepieciešamas, lai mēs spētu saprātīgi funkcionēt, bet ap 90% izfantazēto baiļu ir vienkārši fikcija. Mēs baidāmies no spokiem vai tumsas, slimībām, kovid, kritikas, pārmaiņām, publiskas uzstāšanās pat no panākumiem, no kā tik mēs nebaidāmies? Ja jūs patītu atpakaļ filmu un paanalizētu proporciju tam no kā baidāties un salīdzinātu ar reālo notikumu gaitu, jūs konstatētu, ka teju lielākā daļa bailes izrādījušās nepamatotas! Iracionālas un nedabiskas bailes tiek sauktas par fobijām, un te sākas psihoterapijas darba lauciņš, tāpēc neiedziļināsimies ne to klasifikācijā, ne to ārstēšanas metodikā. Tāpat nefokusēsimies uz to nodarīto ļaunumu mūsu veselībai, bet parunāsim par to iemesliem un risinājumiem, ko piedāvā joga.

Baiļu iemesli.

Bailes, jogas skatupunkts
Bailes. Ko jogas tehnikas var piedāvāt?
Jogas gudrie uzskata, ka baiļu pamatā ir pieķeršanās, jeb Raga. Mēs pieķeramies gan objektiem, gan cilvēkiem, gan komforta zonai, un tad mēs baidāmies to pazaudēt. Rezultātā mums zūd mentālais balanss. Dziļāk ielūkojoties baiļu mehānismā, varam izteikt hipotēzi, ka visu šo baiļu pamatā ir dziļi fundamentālas bailes no nāves. Jā, šo apgalvojumu var visnotaļ viegli pierādīt – tiklīdz jūs pa īstam saprotat, ka esat kas vairāk par ķermeni un prātu, ka esat dvēsele, kas nemirst, tikai maina mājvietu (ķermeni), jūs pārstājat par visu baidīties. Un tad tādi “sīkumi” (un uz šīs izpratnes fona, tie tiešam kļūst par sīkumiem), kā mantu, statusa, komforta zaudēšana, vairs nerada bailes. Nu šīs būs slikts padoms, bet ja jūs pamēģinātu aizturēt elpu uz kādu ilgāku laiku, teiksim 2 minūtēm, jūs vienā brīdī būtu ar mieru atdot visu savu mantu, mašīnas, gadžetus, statusu, slavu, lai tikai varētu vēlreiz ieelpot un dzīvot!

Šī brīža slavenākais un ietekmīgākais jogs un mistiķis Satgūrū regulāri savos Satsangos (garīgajās uzrunās) uzsver nāves pieņemšanas svarīgumu, jo, ja jūs ignorējat šo faktu, kas, protams, ir dziļi biedējošs (atkal jau vārds “bailes”), tad jūs ignorējat arī lielu daļu dzīves. Citiem vārdiem sakot, lai iemācītos dzīvot pilnīgi, mums ir jāpieņem dabas likumi, tai skaitā nomiršanas neizbēgamība. Protams, esam pieraduši pie fotošopētas dzīves, pat joga mums tiek pasniegta ar fotošopa elementiem, – būtiskais, bet ne tik viegli saprotamais diemžēl tiek noklusēts. Starp citu, vadoties pēc šī principa, varat noteikt vai esat izvēlējies labu jogas skolu, proti, ja tavs skolotājs tev stāsta tikai patīkamās lietas, nekad nepieminot nepatīkamo – nāvi, novecošanu, bailes, smago karmu nozīmīgumu, utt, tad nekavējoties maini viņu, ja gribi pa īstam iet jogas ceļu un sasniegt rezultātu! Savādāk sanāk tikai 50% no patiesības, no dzīves! Paskatieties dabā, pilnīgi viss ar laiku mainās un beidz pastāvēt. Rudenī tas ir īpaši labi novērojams. Lai šo neizbēgamību būtu vieglāk “sagremot”, joga piedāvā karmas un reinkarnācijas likumu.

Kā pārvarēt bailes?

baiļu novēršana
Dabā pilnīgi viss ar laiku mainās.
Tādas sajūtas kā trauksme un nemiers arī ir baiļu formas, tikai tās ir bailes, kas iestumtas neapzinātajā līmenī, tāpēc nav skaidri apzinātas, bet ir apjaušamas, un tās izpaužas nesaprotama satraukuma un trauksmes formā.
Diemžēl līdzīgi kā psihoterapijā, arī joga piedāvā baiļu pārvarēšanu saskaroties ar tām vēlreiz aci pret aci. Un vislabāk to darīt, kad esam maksimāli mierīgi un sakārtoti – meditatīvā stāvoklī. Ir pat virkne jogas prakšu, piemēram, Antar Mouna, jeb iekšējais klusums, kura ir tikpat kā jogas psihoterapija vienatnē, kad mēs mierīgi vērojam savas domas un nepieķeroties atlaižam, neanalizējot. Lēnam pamazām mūsu apziņā uzpeld arī seni, aizmirsti un ļoti nepatīkami konflikti, atmiņas un traumas, tikai šoreiz mēs esam gatavi tām ieskatīties acīs un beidzot pieņemt, lai atlaistu.
Teiksiet, vieglāk uzrakstīt, nekā praktizēt. Jā, bet tas arī ir vienīgais risinājums, diemžēl. Protams, var to visu slaucīt zem paklāja, un tad visu dzīvi nodzīvot ar bailēm, neapmierinātību, trauksmi tā arī nesaprotot visu šo faktoru iemeslus. Apzinoties savu baiļu iemeslus un pieņemot tos ar vērošanas tehniku, nepieķeroties, maksimāli distancēti, mēs varam stipri atvieglot savu dzīvi.

Iztēlotās bailes.

Iztēlotās bailes mēs spējam izprast un neitralizēt, saprotot, ka tās ir nereālas. Iespējams, ka gluži nereālas tās nav, un saknes stiepjas kaut kur pagātnē. Meditatīvās praksēs šie izdomāto baiļu patiesi iemesli var uzpeldēt, bērnības atmiņu formā. Savukārt, citas fobijas var vienkārši zaudēt savu spēku un izgaist kā mākoņi pēc lietus. Tas notiek tāpēc, ka meditējot un nonākot tuvāk savai būtībai, mēs kļūstam patiesi un dabiski, savukārt bailes un fobijas ir nepatiesas un nedabiskas! Tik vienkārši tas darbojas!

Pratipaksha Bhavana.

trauksme
Uz bailēm un fobijām mēs varam arī skatīties, kā uz mentāliem erroriem, un ar jogas praksēm šīs “domāšanas kļūdas” tiek atkļūdotas.
Vēl viena metode, ko rekomendē Bihāras jogas skolas skolotāji ir praktizēt jogas tehniku Pratipaksha Bhavana, jeb apgriezto emociju metodi. Tā izpaužas šādi – kad esat nikns pret kādu cilvēku, apzinieties un vērsiet pret viņu tieši pretēju emociju – laipnību. Un tieši tāpat, ja esat baiļu pārņemts, tad aktivizējiet drosmi, cik nu to varat. Nav viegli tumsā iet cauri mežam, taču tumsa ir vienlaicīgi arī aizsegs, kur paslēpties, tumsā jūs neviens neredz! Vai arī, ja ir īpaši lielas bailes no augstuma, tad tieši skatu torņi vai lēciens ar gumiju ir kā ideālās un vienlaicīgi arī vienīgas pieejamās zāles šo fobiju atrisināšanā. Tas nav obligāti jādara, ja šīs fobijas pārāk neapgrūtina dzīvošanu, tomēr ja apgrūtina, tas ir risinājums. Ņemiet vērā, ka bailes no augstuma un tumsas, tāpat kā bailes no rāpuļiem ir ļoti fundamentālas bailes daudziem cilvēkiem. Tām ir ļoti dziļa un sen vēsture, kas var stiepties ārpus vienas dzīves ciklam.

Citas tehnikas, kas var noderēt.

Mantras ir labs veids, kā mazināt bailes. Tur var noderēt dažādas speciālās mantras, ja uzticaties mantru spēkam, kā arī universālās mantras OM un SoHam. Svarīgi baiļu brīdī par tām atcerēties. Arī Sankalpa vai joga Nidra tehnikas ir noderīga un sniegs jūtamus rezultātus. Prānajama un, jo īpaši, darbs ar Mooladhara čakru ir tas, ko joga skolas iesaka. Mooladhara čakra ir mūsu pamatčakra un tā ir saistīta ar zemes elementu, stabilitāti un stāvēšanu uz zemes “ar abām kājām”.

Mentālie errori.

Ja bailes ir ļoti dziļi iesēdušās mūsu prātā, mēs varam ar šo problēmu strādāt, izmantojot dažādas meditācijas tehnikas – jau pieminēto Antar Mouna, Chidakasha Dharana, Joga Nidra un citas ar meditāciju saistītas tehnikas. Arī jebkura cita jogas prakse noderēs, jo tās visas strādā gan ar fizisko, gan prānisko/enerģētisko ķermeni, kas noved pie sabalansēta mentālā stāvokļa. Uz bailēm un fobijām mēs varam arī skatīties, kā uz mentāliem erroriem, un ar jogas praksēm šīs “domāšanas kļūdas” tiek atkļūdotas, tādējādi bailes mazinās vai izzūd, bet protams, ir nepieciešams laiks, paša cilvēka darbs un iesaistīšanās un atvērtība praksēm!
Iedvesma no Bihāras skolas skolotājiem.
Atslēgas vārdi: bailes, izdomas, fobijas, drosme, joga, pārliecība, īstā joga, pieķeršanās, Sadguru, nāve, nāves bailes, dzīves likumi, trauksme, meditācija, baiļu mazināšana, Bihāras jogas skola, Mooladhara čakra, zeme.
Happy
Happy
50 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
50 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?