Bailes, jogas skatupunkts

Bailes. Jogas skatpunkts.

Read Time:5 Minute, 9 Second

Bailes.

Bailes ir pazīstamas katram no mums. Parasti tās ir vai nu reālas vai izdomātas. Tikai aptuveni 10% ir reālas bailes un tās ir nepieciešamas, lai mēs spētu saprātīgi funkcionēt, bet ap 90% baiļu ir vienkārši fikcija un izdomājumi! Mēs baidāmies no spokiem vai tumsas, slimībām, kovid, kritikas, pārmaiņām, attiecībām, publiskas uzstāšanās pat no panākumiem, no kā tik mēs nebaidāmies? Ja jūs patītu atpakaļ filmu un paanalizētu proporciju tam no kā baidāties un salīdzinātu ar reālo notikumu gaitu, jūs konstatētu, ka teju lielākā daļa bailes izrādījušās nepamatotas! Iracionālas un nedabiskas bailes tiek sauktas par fobijām, un te sākas psihoterapijas darba lauciņš, tāpēc neiedziļināsimies ne to klasifikācijā, ne to ārstēšanas metodikā. Tāpat nefokusēsimies uz to nodarīto ļaunumu mūsu veselībai, bet parunāsim par to iemesliem un risinājumiem, ko piedāvā joga.

Baiļu iemesli.

Bailes, jogas skatupunkts
Bailes. Ko jogas tehnikas var piedāvāt?
Jogas gudrie uzskata, ka baiļu pamatā ir pieķeršanās, jeb Raga. Mēs pieķeramies gan objektiem, gan cilvēkiem, gan komforta zonai, un tad mēs baidāmies to pazaudēt. Rezultātā mums zūd mentālais balanss. Dziļāk ielūkojoties baiļu mehānismā, varam izteikt hipotēzi un (tas jums nepatiks un pie viena arī nobiedēs!) 🙂 ka visu šo baiļu pamatā ir dziļi fundamentālas bailes no nāves. Jā, šo apgalvojumu var visnotaļ viegli pierādīt – tiklīdz jūs pa īstam saprotat, ka esat kas vairāk par ķermeni un prātu, ka esat dvēsele, kas nemirst, tikai maina mājvietu (ķermeni), jūs pārstājat par visu baidīties! Un tad tādi “sīkumi” (un uz šīs izpratnes fona, tie tiešam kļūst par sīkumiem), kā mantu, statusa, attiecību, komforta zaudēšana, vairs neradīs nekādas bailes. Šīs būs slikts piemērs, bet, ja jūs tagad pamēģinātu aizturēt elpu uz kādu ilgāku laiku, teiksim uz minūti bez gatavošanās, jūs vienā brīdī būtu ar mieru atdot visu savu mantu, mašīnas, gadžetus, statusu, slavu, –  VISU, lai tikai varētu vēlreiz ieelpot un dzīvot, jo jūs pārņems reālas bailes no kā?…

 

Šī brīža slavenākais un ietekmīgākais jogs un mistiķis Satgūrū regulāri savos Satsangos (garīgajās uzrunās) uzsver nāves pieņemšanas svarīgumu, jo, ja jūs ignorējat šo faktu, kas, protams, ir dziļi biedējošs (atkal jau vārds “bailes”), tad jūs ignorējat arī lielu daļu dzīves. Citiem vārdiem sakot, lai iemācītos dzīvot pilnīgi, mums ir jāpieņem dabas likumi, tai skaitā nomiršanas neizbēgamība. To pieņemot, visādas sīkas bailes un bailītes pārstāj eksistēt!
Protams, ka tas nav viegli, sevišķi šajā laikmetā, kad valda skaistuma un jaunības kults. Neviens nav gatavs novecot un kur nu vēl pamest fizisko ķermeni, tas ir kļuvis par tabu, par ko ne runāt, pat domāt nedrīkst!!! Nu ja tāds ir piegājiens dzīvei, tad BAILES būs neatņemama ikdienas sastāvdaļa! Ja jūs paskatīsieties dabā – pilnīgi viss ar laiku mainās un beidz pastāvēt. Rudenī tas ir īpaši labi novērojams. Pavēro, kas notika ar kļavas vai ozola lapām, no koši zaļām tās pārvērtās dzeltenās, tad brūnas, tad melnās un visbeidzot satrūdēja, kļūstot par zemi. Šis likums attiecas uz visām dzīvajām būtnēm. Kādēļ to nepieņemt ar mierīgu prātu? Ignorēt šo dabas likumu, nozīmē pakļaut sevi mūžīgai, nebeidzamai baiļu nastai! Lai šo neizbēgamību būtu vieglāk “sagremot”, joga piedāvā karmas un reinkarnācijas likumu.

Kā pārvarēt bailes?

bailes joga

Tādas sajūtas, kā trauksme un nemiers arī ir baiļu formas, tikai tās ir bailes, kas iestumtas neapzinātajā līmenī, tāpēc nav skaidri apzinātas, bet ir apjaušamas, un tās izpaužas nesaprotama satraukuma un trauksmes formā.
Diemžēl līdzīgi kā psihoterapijā, arī joga piedāvā baiļu pārvarēšanu, saskaroties ar tām vēlreiz aci pret aci. Un vislabāk to darīt, kad esam maksimāli mierīgi un sakārtoti – meditatīvā stāvoklī. Ir pat virkne jogas prakšu, piemēram, Antar Mouna, jeb iekšējais klusums, kura ir tikpat kā jogas psihoterapija vienatnē, kad mēs mierīgi vērojam savas domas un nepieķeroties atlaižam, neanalizējot. Lēnam pamazām mūsu apziņā uzpeld arī seni, aizmirsti un ļoti nepatīkami konflikti, atmiņas un traumas, tikai šoreiz mēs esam gatavi tām ieskatīties acīs un beidzot pieņemt, lai atlaistu.
Teiksiet, vieglāk uzrakstīt, nekā praktizēt. Jā, bet tas arī ir vienīgais risinājums, diemžēl. Protams, var to visu slaucīt zem paklāja, un tad visu dzīvi nodzīvot ar bailēm, neapmierinātību, trauksmi, tā arī nesaprotot visu šo faktoru iemeslus. Apzinoties savu baiļu iemeslus un pieņemot tos ar vērošanas tehniku, nepieķeroties, maksimāli distancēti, mēs varam stipri atvieglot savu dzīvi.

Pratipaksha Bhavana.

trauksme
Uz bailēm un fobijām mēs varam arī skatīties, kā uz mentāliem erroriem, un ar jogas praksēm šīs “domāšanas kļūdas” tiek atkļūdotas.
Vēl viena metode, ko rekomendē Bihāras jogas skolas skolotāji ir praktizēt jogas tehniku Pratipaksha Bhavana, jeb apgriezto emociju metodi. Tā izpaužas šādi – kad esat nikns pret kādu cilvēku, apzinieties un vērsiet pret viņu tieši pretēju emociju – laipnību. Un tieši tāpat, ja esat baiļu pārņemts, tad aktivizējiet drosmi, cik nu to varat. Nav viegli tumsā iet cauri mežam, taču tumsa ir vienlaicīgi arī aizsegs, kur paslēpties, tumsā jūs neviens neredz! Vai arī, ja ir īpaši lielas bailes no augstuma, tad tieši skatu torņi vai lēciens ar gumiju ir kā ideālās un vienlaicīgi arī vienīgas pieejamās zāles šo fobiju atrisināšanā. Tas nav obligāti jādara, ja šīs fobijas pārāk neapgrūtina dzīvošanu, tomēr ja apgrūtina, tas ir risinājums. Ņemiet vērā, ka bailes no augstuma un tumsas, tāpat kā bailes no rāpuļiem ir ļoti fundamentālas bailes daudziem cilvēkiem. Tām ir ļoti dziļa un sen vēsture, kas var stiepties ārpus vienas dzīves ciklam un, protams, to pamatā ir bailes no nāves!

Citas tehnikas.

Mantras ir labs veids, kā mazināt bailes. Tur var noderēt dažādas speciālās mantras, ja uzticaties mantru spēkam, kā arī universālās mantras OM un SoHam. Svarīgi baiļu brīdī par tām atcerēties. Arī Sankalpa vai joga Nidra tehnikas ir noderīga un sniegs jūtamus rezultātus. Prānajama un, jo īpaši, darbs ar Mooladhara čakru ir tas, ko joga skolas iesaka. Mooladhara čakra ir mūsu pamatčakra un tā ir saistīta ar zemes elementu, stabilitāti un stāvēšanu uz zemes “ar abām kājām” – bezbailīgi!

Uz bailēm un fobijām mēs varam paskatīties, kā uz mentāliem erroriem, un ar dažādām jogas praksēm šīs “domāšanas kļūdas” tiek atkļūdotas, jo bailes ir “nedabisks” prāta stāvoklis,  – turpretī joga mūs padara dabiskus un brīvus. Tādējādi mūsu bailes mazinās vai izzūd, bet protams, ir nepieciešams laiks, paša cilvēka darbs, iesaistīšanās un atvērtība praksēm!

 

Iedvesma no Bihāras skolas skolotājiem.
Atslēgas vārdi: bailes, izdomas, fobijas, drosme, joga, pārliecība, īstā joga, pieķeršanās, Sadguru, nāve, nāves bailes, dzīves likumi, trauksme, meditācija, baiļu mazināšana, Bihāras jogas skola, Mooladhara čakra, zeme.
Happy
Happy
75 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
25 %

Discover more from SoHam joga.

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Ko Tu par to saki?