Ajdža sistēmas “mazās” čakras
Jogā pieņemts uzskaitīt tikai 7 čakras, bet īstenībā mūsu ķermenī to ir pāri simtam. Katrai “lielajai” čakrai ir pakārtota virkne mazo prānisko centru, un par vienu šādu čakru un tās pavadošajām “mazajām” čakrām šajā rakstā! Esmu jau rakstījis par dažādām mazajām čakrām, piemēram, Hrit čakru sirdī, kas ir Anahata čakras sistēmā piederošs mazais centrs. Šajā rakstā aplūkosim prāta centra jeb Adžņa čakras sistēmā ietvertās čakras. Tās atrodas virs uzacu centra un ir kā pārejas taka no Ajna uz Sahasraru, līdz ar to ļoti būtiski centri!
Manas jeb Chitrini čakra
Pirmo aplūkosim Manas jeb Chitrini čakra, kas novietota tieši virs Adžņas pieres centrā. Ja tiek pieņemts uzskatīt, ka Adžņa saistīta ar prātu, tad Chitrini ir saistīta ar apziņu un atmiņu. Visas maņu orgānu radītās sajūtas un pieredzes nonāk smadzenēs un tālāk pārtop Vayu jeb prānas vējos, kuri savukārt koncentrējas Manas jeb Chitrini čakrā un tieši šeit tie tiek pārvaldīti. Un tālāk no šīs čakras uzkrātais materiāls nonāk apziņā.
Chitrini nozīmē nospiedums jeb atmiņa, un Chitta jeb apziņa ir atmiņu un mūsu dzīves notikumu-nospiedumu krātuve.
Čakrai ir 6 ziedlapas un katra no tām ir saistīta ar vienu maņu orgānu jeb Jnanendrya + prātu. Vēl tā ir saistīta arī ar miegu, jo miegā visi šie nospiedumi jeb atmiņas uzpeld un uz to pamata tiek austi mūsu “sapņu audumi”. Chitrini ir tiešā sasaistē ar Antah Karana jeb tā dēvēto “prāta aparātu”, kuru veido 4 elementi – Manas jeb loģiskais prāts, Ahamkara jeb ego/individualitāte, Buddhi jeb intelekts un Chitta jeb atmiņu krātuve.
Indu čakra
Indu nozīmē mēnesnīca un tā ir cieši saistīta ar Buddhi jeb mūsu intelektu. Čakrai ir 16 ziedlapas un tās simbolizē 16 intelekta kvalitātes. Tās ir Satviskās mūsu dabas izpausmes puses. Te tās ir: (1) žēlastība; (2) maigums; (3) pacietība; 4) nepieķeršanās; (5) prāta un vēlmju disciplīna; (6) teicamas īpašības; (7) priecīgs noskaņojums; (8) dziļi garīga mīlestība; (9) pazemība; (10) refleksijas spējas; (11) miers un nosvērtība; (12) nopietnība; (13) spēja pielikt piepūli; (14) kontrolētas emocijas; (15) augstsirdība; (16) koncentrēšanās spējas.
Čakra ietekmē vairākus būtiskus intelekta faktorus.
- Augstākais intelekts un izpratne. Mēs redzam ne tikai sekas, bet ieraugam arī cēloņus, kas ir radījuši šīs sekas. Jogi ar aktīvu Indu čakru nereaģēs uz sekām, sīkumiem, tie saskatīs cēloņus un vadīsies pēc tiem. Tā ir dziļas izpratnes un vieduma pazīmē.
- Mentalitāte jeb prāta domāšanas paradumi. Pozitīvas vai negatīvas domāšanas tendences, “+” vai “-“.
- Insaits jeb spēja saskatīt, redzēt aiz, redzēt dziļāk, redzēt patiesību.
- Refleksijas spēks, tas ko mēs spējam saprast un uztvert attiecībā uz sevi un pasauli.
Šī čakra aktivizējas tikai tad, kad esam Satviskā stāvoklī, tas ir mierā un harmonijā ar savu iekšpasauli. Tad mēs izstarojam viedumu, gudrību un intelektu!
Nirvana čakra
Čakra saistīta ar identitāti, ar ideju “es esmu”. Un šī ideja savukārt mūs sasaista ar mūsu ego jeb “tas ir mans, tas man patīk/nepatīk” domāšanu. Kad Ego ir tamasisks, tas ir izteikti nepatīkams un egoistisks. Ego var būt arī rajestisks – pārcentīgs un uzbāzīgs, bet tas var būt arī satvisks – mierīgs, draudzīgs un neuzbāzīgs. Tomēr tas aizvien vēl ir tas pats Ego, bet satvas caurausts.
Jogas tekstos bieži tiek pieminēts jēdziens “iznīcini savu ego”, bet tas nav iespējams, jo ego ir tava individualitāte – tas esi tu! Tāpēc ar šo ideju ir domāts padarīt ego satvisku, ne tamasisku vai rajestisku.
Ja ego ir sasaistīts ar maņām ar patīk/nepatīk principu, tas kļūst tamasisks un negatīvas, tas atnes mums gaužām daudz ciešanu. Joga un citas garīgās prakses palīdz pārcelties uz sattvisku ego stāvokli, un kad tas ir sattvisks, tad ir miers un harmonija, – kaislības, alkatība un citi netikumi izgaist. Ja Nirvana čakra ir aktīva, tā automātiski konvertē mūsu ego uz sattvisko stāvokli, lai mēs patiešām varam piedzīvot Nirvānas jeb apskaidrības-svētlaimes stāvokli. Tamasisks Ego nekad mūžā nepiedzīvos laimes vai svētlaimes stāvokli, tas var piedzīvot īsus apmierinātības un lepnuma brīžus, bet tas arī viss. Tāpēc mūsu iekšējā tieksme ir transcendēt šo tamasisko ego un pacelties līdz satviskajam gara-stāvoklim!
Niravana čakra padara cilvēku pieņemošu, apmierinātu un laimīgu, neatkarīgi no tā kādās psiholoģiskajās drāmās Ego ir iepinies. Dzīve vairs nav “Rat race”, bet gan neaprakstāms (tikai piedzīvojams) iekšēja prieka un laimes stāvoklis. Un no Nirvana čakras līdz Sahasrarai ir ļoti īsa distance. Abas čakras šķir tikai vēl viena – Guru čakra, bet tā jau pieder Sahasrara čakras sistēmai, tādēļ to neaplūkosim.
Avots: Svami Nirandžanananda no Biharas jogas skolas.
čakra, mazās čakras, prāniskie centri, intelekts, ego, sattva, miers, adžņa, trešā acs, nirvana, 7 čakras, sahasrara, laime
Average Rating