Prithvi – zeme
Turpināsim aplūkot jogas un Ājurvēdas teoriju par 5 pamatelementiem jeb Tatvām. Šoreiz pieskarsimies pirmajam un pašam vienkāršākajam no tiem – Prithvi jeb zemei. Un lai izprastu šo teoriju, ņemsim palīgā dažādus mums visiem labi zināmus teicienus un sakāmvārdus. Teicieniem piemīt zināms viedums, tie iztur laiku un ir “enerģizēti”, līdzīgi kā Mantras.
Kauli, mugurkauls, zobi, mati, āda – tās ir Zemes elementa izpausmes mūsu fiziskajā ķermenī. Patiesībā, viss mūsu “redzamais” ķermenis ir zemes elementa manifestācija. Mums ir arī smalkais ķermenis, kurš nav veidos no šī elementa, bet pie tā mēs vēl nonāksim runājot par citiem elementiem, konkrētāk, Ākāšu – ēteru vai telpu.
Bet lai labāk izprastu šo Zemes elementu, ir jāsaprot, ka runa nav gluži par melnzemi vai zemi, par kuru mēs ikdienā staigājam. Runa ir par “smalko zemi” jeb drīzāk zemei piemītošajām kvalitātēm! Salīdzinājumam – tavs ķermenis ir redzamā daļa, bet enerģijas prāna un dvēsele ir neredzamā daļa! Tādējādi Zemes elements ir enerģija, prāna, smalkā substance ar tikai zemei piemītošajām kvalitātēm – stabilitāti, nekustīgumu, lēnīgumu, inertumu. Ceru ir saprotams. Katrā ziņā zemi kā fizisko matēriju mēs nevaram atrast mūsu ķermenī, vai ne? Bet pieminētās zemes kvalitātes gan. Tas attiecas arī uz visiem pārējiem elementiem!
Zemes mandala
Zemes mandala jeb simbols tiek attēlots kā dzeltens kvadrāts. Šī mandala tiek izmantota kā meditācijas objekts, meditējot uz šo elementu. Meditācijas laikā mēs virzām uzmanību ķermenī starp pēdām un ceļiem. Pēc Tantras tieši pēdu – ceļu apvidus ir zemes elementa atrašanās vieta mūsu ķermenī. Bet ir arī cita pieeja. Katrs elements ir saistīts ar kādu no čakrām. Zemes ar Mooladhara čakru. Tādā gadījumā zemes mandalu mēs vizualizējam tieši šajā čakrā, zem mugurkaula. Starp citu, mūsu folklorā pieminēto Zemes māti, kas ir auglības un ražības dieviete, mēs varam uzskatīt par šī zemes elementa iemiesojumu vai personificējumu, gluži kā Hinduismā Bhu Devi.
Zemes elementa psiholoģiskās izpausmes.
Psiholoģiski Prithvi izpaužas kā smagums, izturība, saliedētība, stabilitāte. Mums ir šāds teiciens – “stabili stāvēt ar abām kājām uz zemes”. Šis ir par zemes elementu. Ja cilvēks pārvalda šo elementu, tad tieši to mēs varam par viņu teikt. Ja Zeme ir līdzsvarā ar pārējiem elementiem, arī dzīve ir līdzsvarota un droša, paredzama bez lielām svārstībām. Cilvēks ir veselīgs un pietiekami elastīgs, lai izmanevrētu jebkurā dzīves situācijā.
Ja šis elements nestrādā, tad izpaliek stabilitāte, dominē bailes, nedrošība, fobijas un nomāktība. Cilvēkam ir sajūta, ka dzīve uz šis planētas nav droša un viegla, izpaliek “stabils pamats zem kājām”, nepieciešams “spieķītis”, kā palīdzība no malas, kas vienmēr tiek meklēta. Bieži šāds cilvēks nav spējīgs ne ņemt, ne dot, tas ir ierāvies sevī, depresijas nomākts.
Kā izpaužas zemes elementa disbalanss?
Mums ir arī šāds teiciens “cilvēks ir stumjams” – tas būs par zemes elementa deficītu. Uz šādu cilvēku ir jāiedarbojas no ārpuses, ir nepieciešams kāds, kas iedrošina, iekustina, palīdz pārvarēt bremzes momentu, sastingumu un nedrošību.
Tādas slimības kā anoreksija vai bulīmija būs raksturīgas zemes elementa disbalansā dzīvojošiem cilvēkiem. Arī emocionālā pieķeršanās mājām (drošības simbols), agorafobija – bailes iziet ārā cilvēkos. Konstanta nedrošības sajūta var konvertēties pārmērībās – ēšanas un psiholoģiskas pieķeršanās citiem cilvēkiem veidā. Slinkums, dullums, inertums arī būs klātesošs.
Psiholoģiski šie cilvēki ir “piezemēti”, konservatīvi pret jebkādām pārmaiņām, “miera mikas”. Pieķeras ēdienam un nemāk pateikt “nē”. Viņi izvairās no tieša kontakta, izmanto drošus starpniekus. Viņiem raksturīga iezīme ir vienmēr par kaut ko uztraukties, pat tad, kad nav vairs par ko stresot, tie vienalga izdomās un atradīs veidu, tā ir viņu raksturīgā īpašība. Viņi ir labi draugi un uzticami partneri, jo viņi ne tikai raizējas, bet arī rūpējas par citiem cilvēkiem, dzīvniekiem, dabu. Bet viņi ir piezemēti, dažkārt pa daudz piezemēti, iztrūkst “gara lidojums”!
Jogas prakses zemes elementa balansam ir dažādas:
Āsanas, Surya Namaskar, dinamiskās Prānajamas – Bhastrika (straujā elpošana), meditācijā fokuss uz Mooladhara čakru ar tās bīdža Mantru Lam. Darbs ar zemi, saskarsme ar to ar basām kājām un rokām. Darbs ar mālu, koku, dabīgiem materiāliem. Pastaiga pa mežu, gar jūru, ieteicams, basām kājām.
Īsumā par zemes elementu.
Daba: smagums/gravitācija
Maņu orgāns: deguns/oža
Saistītie orgāni: liesa, kuņģis, aizkuņģa dziedzeris
Emocijas: rūpes, pieķeršanās, raizes.
Siddhis jeb superspējas perfekti pārvaldot zemes elementu – perfekta veselība, “astrālās” jeb smalkās smaržas pieredzēšana.
Te pieejama Joga Nidras meditācija Zemes elementa aktivizēšanai!
zeme, tatvas, prithvi, stabilitāte, bailes, ķermenis, anoreksija, veselība, joga, Ajurvēda, līdzsvars, čakras, mandala, meditācija, Zemes māte, tattva
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating