Kā pamatelementi izpaužas meditācijas laikā?
Turpinot jogas 5 pamatelementu tēmu, šoreiz aplūkosim kā šie elementi pakāpeniski kļūst aktīvi mūsu meditācijas laikā. Ļoti vienkāršojot, meditācija laikā (īstas meditācijas, ne tādas, kurā mēs mokāmies ar ķermeni vai domām) mūsu apziņa lēnām “izplešas” vai drīzāk virzās uz augšu galvas virzienā. Mēs varētu arī teikt, ka prānas spēks plūst uz augšu un nosacīti aktivizē katru nākamo čakru savā ceļā. Atceries, katrs no šiem 5 elementiem ir saistīts ar konkrētu čakru. Un čakra ir prāniskās enerģijas portāli jeb centri.
Tad lūk, pieredzējis meditācijas praktizētājs būs pamanījis, ka katras garākas meditācijas laikā mēs izejam cauri visiem šiem pamatelementiem, sākot no Zemes tatvas pakāpeniski uz augšu līdz Ākāšam. Atgādināšu, ka šie pamatelementi – zeme, ūdens, uguns, gaiss un Ākāša ir fundamentāli mūsu rupjā-smalkā ķermeņa veidojošie bloki. Bez to klātbūtnes un iedarbības mūsu dzīvē pilnīgi nekas nenotiek, līdz ar to arī meditācijas sesijā šie procesi izpaužas. (Vairāk par visiem pamatelementiem lasi raksta beigās.). Un process notiek apmēram šādi:
- Zemes stadija. Meditācijas sākumā mēs daudz laika pievēršam ķermenim un pozas sakārtošanai. Tas ir zemes elementa menedžments, lai ķermenis mums netraucē, lai tas ir atslābināts, stabils un zemes gravitācija to notur nekustīgu. Ja izdodas “iesēsties” kārtīgi, tad būs arī meditācijas procesa “plūsma” jeb pāriešana nākamajā – Ūdens elementa fāzē. Tāpēc mēs veltam zināmu laiku ķermeņa padziļinātai apzinātībai un atslābināšanai, lai tas kļūst stabils un iespēju robežās nekustīgs kā akmens statuja. Ja šī stabilitātes sajūta parādās – esam sakārtojuši Zemes Tattvu, jo stabilitāte un nekustīgums ir zemes elementa kvalitāte vai izpausme. Jāatceras, ka ķermenis mums būs jāsaglabā nekustīgs visu sesijas laiku, kas nozīmē, ka ne apzinātas un pat neapzinātas kustības nav vēlamas, jo rada šķēršļus ceļā uz īstu meditāciju! Katra kustība rada viļņošanos apziņā/prātā. Tas ir kā ar viļņiem uz ezera virsmas, atliek tikai iemest oli, lai sāktos viļņošanās, kas turpināsies vēl ilgu laiku. Šo viļņošanos rada ķermeniskas kustības.
- Ūdens stadija. Meditācijas process sāk notikt, “plūst”, parādās komforta un ērtuma sajūta, ķermenis tiek pakāpeniski “aizmirsts” vai vismaz tas vairs netraucē. Parādās viegla miera un harmonijas noskaņa, sajūta, ka meditācija “notiek”. Bieži, ūdens aktivitātei pastiprinoties, aktivizējas mūsu iekšējie ūdeņi – parasti siekalu formā; var parādīties slāpes.
Ūdens elementam paliekot pārāk aktīvam, sākas intensīva siekalu rīšana, kas arī ir šķērslis meditētājam. Ieteikums – ignorēt procesu – siekalas pašas aiztecēs atpakaļ rīklē. Bet tam nepieciešams ilgāks treniņš. Otrs ir Khechari Mudra – mēle pie aukslējām. Arī pieredzes jautājums.
- Uguns stadija. Ja izdodas tikt līdz šim posmam, un vairumam regulāru meditētāju tas parasti arī izdotas, pieaug padziļināta miera un iekšējas skaidrības un “asuma-fokusa” sajūtā, to rada iekšējā uguns aktivitāte. Pastiprinās iekšējā redze – aizvērto acu priekša redzamas gaismas, miglainas formas, tēli… Papildus uguns izpausme ir sausuma, siltuma vai pat karstuma sajūta ķermenī vai dažādās tā vietās. Pāraktīva uguns stihija var izraisīs traucējošu karstuma sajūtu un arī pastiprinātu sāpju sajūtu kājās vai citās ķermeņa diskomforta zonās. Pieaugošais karstums sejā, ķermenī vai rokās var liecināt arī par prāniskās enerģijas aktivizēšanos, tā ir laba zīme, bet var arī akcentēt emociju aktivizēšanos, sevišķi uguns elementam raksturīgām, piemēram, dusmām. Iespējams, tās tiek atbrīvotas, jo nav nekāds noslēpums, ka, jo vairāk jūs meditējat, jo mazāk ikdienā dusmojaties. Hmmmm? Tā ir? Neviennozīmīgi! Parasti ar šo stadiju vairums meditācijas sesiju arī noslēdzas, jo pastiprinātā sāpju sajūta un diskomforts ir milzīgs šķērslis arī pieredzējušiem meditācijas praktizētājiem.
- Gaisa stadija. Līdz šai stadijai nokļūt ir pagrūti, un pat ja tas izdodas, te tā arī ātri apraujas. Gaisa elements ir ļoti viltīgs. Ņemsim par piemēru vēju, kas ir gaisa izpausme. Tieši šis “iekšējais vējš” ir lielākais izaicinājums, jo meditētājs šai posmā parasti pazaudē fokusu, vēja mainīguma ietekmē. Vējš ir mainīgs, tad tas pūš uz vienu pusi, tad uz pretēji. Tas pats notiek ar meditētāja fokusu un uzmanību, tā sāk lēkāt no viena objekta pie otra, no vienas domas pie otras. Tas nav tā kā meditācijas sākumā, kad prāts pārstrādā pilnīgi visu mentālo saturu. Te domas ir retinātākas un “dziļākas”, bet svārstīšanās starp domām, uzmanības zaudēšana saglabājas. Dažkārt mēs svārstāmies starp nomoda un pusmiega stāvokli, kad domās aizpeldam un pazaudējam meditācijas pavedienu. Tāpēc šajā stadijā var tikt cauri tikai ar maksimāli koncentrētu prātu, vai nenovēršamu uzmanību uz vienu konkrētu fokusa punktu. Vai tā ir Mantra, vai vizualizācija, vai elpas vērošana vai simbola vai dievību redzēšana un noturēšana apziņas ekrānā. Bet tas jau ir samērā advancēts līmenis. Tālāk var parādīties viegluma, bezsvara, bezgravitācijas, bezķermeņa stāvoklis. Vieglums un gaisīgums ir gaisa elementa izpausme, ko īpaši bieži mēs piedzīvojam mūsu Prānajamas meditācijās.
-
Ākāša stadija. Ja izdodas novaldīt vējus, tad meditētājs nonāk Ākāša elementa valstībā. Te jau meditācijas pieredzes ir ļoti spēcīgas, padziļinātas. Parādās iekšējās telpas sajūta, smalkais vai ēteriskais ķermenis kļūst dominējošais, jo mēs runājam par ētera dimensiju – Ākāšu. Var izpausties astrālas vīzijas un sajūtas, kas arī var būt liels traucēklis, jo šīs vīzijas ir diezgan savādas un vilinošas. Neparastas skaņas (pastiprinās iekšējās dzirdes funkcija), aromāti, vīzijas, savādi tēli un sejas aizvērto acu priekšā. Sajūtas, ka ķermenis slīd, “peld” vai kustas, izplešas vai saraujas.Parasti, svarīgas idejas, patiesības, gudrības un sapratne dzimst tieši šajā Ākāša elementa stadijā. Sasniedzot komfortu Ākāša elementa zonā, laika dimensija var izgaist, protams, arī ķermeņa un pat domu ritums var palikt nemanāms. Nav tā, ka domas apstājas, tās vienkārši paliek tik mazas un nenozīmīgas, ka praktiski vairs nav pamanāmas. Šis stāvoklis var ilgt no pāris sekundēm līdz minūtēm, vai varbūt pat vēl ilgāk, tā kā laika sajūta te darbojas nedaudz atšķirīgi. Nereti šajā stadijā iestājas dziļa iekšēja prieka un pat vieglas laimes, svētlaimes sajūta.
P.S. Šī nav jogas teorija, vairāk skolotāju skaidrotais un paša piedzīvotais garākās meditācija sesijās.
Atslēgas vārdi: meditācija, pamatelementi, elementi, dziļa meditācija, meditācija, tatvas, apznātība, uzmanības trenēšana, kas notiek meditācijas laikā, kas notiek nopietnas meditācijas laikā.
Discover more from SoHam joga.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Average Rating